Kraj

ZOSP RP zwrócił się z prośbą do Minister Finansów. Chodzi o sporządzanie sprawozdań finansowe przez OSP

ZOSP RP zwrócił się z prośbą do Minister Finansów. Chodzi o sporządzanie sprawozdań finansowe przez OSP

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie zwrócił się z do Pani Minister Finansów prof. Teresy Czerwińskiej z prośbą o podjęcie działań, które utrzymałyby ułatwienia w sporządzaniu i składaniu sprawozdań finansowych przez stowarzyszenia i fundacje, w tym ochotniczych straży pożarnych wpisanych wyłącznie do rejestru stowarzyszeń.

Wystąpienie to dokonano w imieniu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach realizacji jednego z celów Związku, jakim jest rzecznictwo i reprezentowanie członków Związku wobec organów administracji publicznej.

Na swoim profilu na Facebooku Waldemar Pwalak pisze"

"Stowarzyszenia takie jak OSP działają dla dobra wspólnego w oparciu o aktywność ochotniczą bez prowadzenia działalności gospodarczej. Dotychczas OSP korzystały z możliwości uproszczonego rozliczania się z fiskusem. Od 2019 roku obowiązują nowe regulacje. Prawdopodobnie poprzez nieuwagę (nie przypuszczam, że było to działanie zamierzone) doszło do wprowadzenia katastrofalnych rozwiązań dla małych stowarzyszeń nie prowadzących działalności gospodarczej.

Sprawozdanie musi być złożone w formie elektronicznej i podpisane przez wszystkich członków zarządu kwalifikowanym podpisem elektronicznym (koszt około 400 zł na osobę). Oznacza to nieuzasadnione i bardzo wysokie koszty administracyjne. Od początku roku kierowaliśmy jako ZOSP RP pytania do Ministerstwa Finansów o jednoznaczne wyjaśnienie przepisów. Dopiero w ubiegłym tygodniu, 23 stycznia, na stronach MF w odpowiedziach na pytania potwierdzono nasze obawy.

Dlatego przesyłamy wniosek do Pani Minister Finansów o pilne przywrócenie ułatwień dla stowarzyszeń, w szczególności OSP, pozwalających na prowadzenie działalności społecznie użytecznej bez nadmiernie uciążliwych obowiązków administracyjnych i podatkowych.(...). 

Całość publikacji poniżej. 

Powiązane artykuły: 

Sporządzenie sprawozdań finansowych przez OSP niewpisanych do rejestru przedsiębiorstw KRS 

Żródło: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych  RP/  facebook.com/WaldemarPawlak

Forogrtafia ilustrowana 

Strażacki.pl

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie zwrócił się z do Pani Mi


Sklep pożarniczy Florian

Koszulka strażacka 4F

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również

blog comments powered by Disqus