Czyli jak zmierzyć się z poważnymi deformacjami pojazdów przy wypadkach?
Wypadki drogowe to sytuacje z którymi niezmiernie często spotykamy się podczas służby. Niekiedy odkształcenia i zgniecenia pojazdów bywają tak duże, że przysparzają ratownikom wielu kłopotów- przedewszystkim z dostaniem się do poszkodowaych i ich ewakuacją z pojazdów bez powodowania u nich dodatkowych obrażeń i bólu. Jak poradzić sobie z trudnymi sytuacjami? Z pomocą przychodzą odpowiednie techniki ratunkowe.
Jak uwolnić poszkodowanego z pojazdu?
Najlepiej jest oczywiście korzystać z jak najprostszych rozwiązań – również z możliwości, jakie dają nam same pojazdy: odsunięcie czy położenie krzesła, ewakuacja z wykorzystaniem bagażnika. Niestety, metody te nie zawsze mogą być dostępne. Jak zatem bezpiecznie dotrzeć do poszkodowanego?
Czym jest cross ramming?
To metoda pozwalająca dotrzeć do poszkodowanego i zapewnić zwiększenie przestrzeni do udzielenia mu pomocy przez zastosowanie wypierania. Docelowo ma ona spowodować wypchnięcie zgniecenia pojazdu, przywracając pierwotny kształt elementu. Dzięki zastosowaniu cross ramngu możliwe jest nie tylko uzyskanie przestrzeni ratunkowej wokół poszkodowanego, ale także znaczace zredukowanie naprężenia elementów pojazdu spowodowanych zdarzeniem. Wykorzystując technikę cross-rammingu możliwe jest również odblokowanie zakleszczonych drzwi, co jednoznaczne jest z możliwoscią swobodnego ich otwarcia oraz ułatwienie pracy nożycami hydraulicznymi (do przecięcia elementu potrzebne będzie uzycie zdecydowanie mniejszej siły). Cross-ramming to doskonała technika wyjściowa do późniejszych standardowych metod ratowniczych.
Jak stosować cross ramming?
Do skorzystania z metody cross-ramingu niezbędne jest posiadanie rozpieraczy kolumnowych, czasem nawet kilku. Powinny one mieć różną wielkość – w stanie złożonym – jak i mieć różną długość maksymalnego wysuwu. Zgodnie z obowiązującymi unormowaniami, takie wyposażenie – czyli przynajmniej dwa rozpieracze kolumnowe różnej długości- powinny znajdować się w standardowym wyposażeniu pojazdów ratowniczych. Ponadto do prawidłowego i skutecznego wykorzystania cross-rammingu konieczne może być wykorzystanie dodatkowych wsporników, umożliwiających stabilne ułożenie i pracę narzędziem oraz skuteczne działanie rozpieracza. Pomocne w działaniach mogą okazać się również drewno lub nawet halligan. Cross ramming wykorzystać można do działania w osi poziomej pojazdu – wypieranie w poziome – lub w osi pionowej – wypieranie w pionie
Wypieranie w pionie
Wypieranie w poziomie
Fot. Otwórz by ratować