Poznań

Akcja edukacyjna ,,Kobieta potrafi'' już po raz 5

Akcja edukacyjna ,,Kobieta potrafi'' już po raz 5

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet już po raz piąty Wielkopolscy Strażacy przygotowali wyjątkową akcję edukacyjną dla pań „Kobieta potrafi". Wszystko po to, aby zwiększyć wiedzę kobiet o zagrożeniach i sposobach radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych i kryzysowych.

Jak informowała Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu, w trakcie tej akcji chcemy pokazać, że kobieta może również uratować nie tylko strażaka, ale również swojego męża, dzieci, rodziców, znajomych, czy przypadkowo napotkanego człowieka - pod warunkiem, że wie, jak to zrobić ! „I tego właśnie chcemy kobiety nauczyć. Ale tym, co wyróżnia nasz projekt na tle innych akcji edukacyjnych, jest bezpośredni kontakt ćwiczącego z zagrożeniem. Panie mogły poczuć się jak strażak tj. „poczuć dym'', „zmierzyć się'' z prawdziwym wrakiem samochodu, czy udzielić pierwszej pomocy w niezwykle realnych warunkach" zaznacza bryg. Sławomir Brandt – oficer prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Aby uczestniczyć w tym przedsięwzięciu należało wcześniej zarejestrować swój udział na stronie Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu: www.psp.wlkp.pl. Z uwagi na charakter szkolenia liczba miejsc była ograniczona – decydowała kolejność zgłoszeń, a wszystkie dostępne miejsca rozeszły się w mgnieniu oka.

Tegoroczny dzień edukacyjny „Kobieta potrafi – akcja w stylu amerykańskim" odbył się w minioną sobotę (7-go marca 2020 roku) w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu. Poznańska ,,dwójka'' jest najbardziej zapracowaną jednostką PSP w województwie wielkopolskim i jedną z najczęściej interweniujących przy zdarzeniach komunikacyjnych oraz pożarach wewnętrznych. Jej strażacy w 2019 roku interweniowali ponad 1600 razy na terenie samego Poznania, jak i powiatu poznańskiego. Na wszystkie uczestniczki czekały wyzwania tj. ,,test węża'' - strażackie kręgle, które okazały się jednym z najtrudniejszych zadań; rozwinięcie bojowe zastępu; ewakuacja poszkodowanego z pojazdu; test precyzji i wyczucia przy podnoszeniu jajek z użyciem narzędzi hydraulicznych; test wysokości, czyli wycieczka 30-metrową drabiną mechaniczną; test dymu - poszukiwanie osób poszkodowanych w całkowicie zadymionym pomieszczeniu, w pełnym ubraniu bojowym oraz aparacie OUO oraz test udzielania pierwszej pomocy, połączony z nauką jej podstaw. 

Nie zabrakło też zwiedzania zabytkowego budynku strażnicy JRG-2 Poznań. Obiekt zaprojektowany przez Fritza Teubnera (ówczesnego poznańskiego architekta miejskiego) łączy cechy nawiązujące do baroku z elementami ceglanymi i szachulcowymi. Zbudowany został (wraz ze stajnią) w 1908. W 1909 powstały także toalety i kuźnia. Mieścił garaże wozów pożarnych i stajnie dla koni (parter) oraz pomieszczenia dla strażaków (piętro). Zawierał także pomieszczenia z nowoczesną aparaturą telegraficzną. Od 1928 w budynku siedzibę miało pierwsze w Poznaniu Pogotowie Ratunkowe. Budynek strażnicy JRG-2 Poznań, został całkowicie wyremontowany i zmodernizowany w latach 2011-2013 (pod ochroną konserwatora zabytków), dzięki temu do dziś przetrwały tu jego zabytkowe części.

Więcej zdjęć znajdziecie (TUTAJ) 

Strażacki.pl

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet już po

Galeria

Czytaj również