Kraj

W 2021 strażacy ochotnicy wybiorą nowe zarządy. Zmieniają się terminy kampanii wyborczej

W 2021 strażacy ochotnicy wybiorą nowe zarządy. Zmieniają się terminy kampanii wyborczej

Co pięć lat w jednostkach OSP odbywają się zebrania sprawozdawczo-wyborcze, mające na celu wybór nowych władz. W 2021 wypada okres sprawozdawczo-wyborczy. Zarząd Główny ZOSP RP w dobie epidemii zaproponował wydłużenie kampanii wyborczej oraz przeprowadzenie zebrań w formie "online". 

Zarząd Główny Związku OSP RP postanowił rozpocząć kampanię sprawozdawczo-wyborczą przed XV Zjazdem Krajowym Związku OSP RP od stycznia 2021 roku. W dobie epidemii przyjął "Założenia" wyboru nowych władz. Zarząd strażaków ochotników rekomenduje spotkania "online", jednak wydłuża kampanię wyborczą, tak aby można było przeprowadzić zebrania w dotychczasowej formie, ale przy zachowaniu środków ostrożności sanitarnej.

W zależności od zmian stopnia natężenia zagrożenia rozprzestrzeniania się na terenie Polski epidemii wirusa SARS-CoV-2 oraz wprowadzanych przez władze państwowe, z tym związanych, nowych regulacji prawnych, Zarząd upoważnił Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP do przesuwania terminów przewidzianych w „Założeniach”. W 2021 roku we wszystkich jednostkach OSP druhowie wybiorą nowe zarządy. 

W piątek 18 grudnia podczas Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP podjęto decyzję o przesunięciu terminów kampanii sprawozdawczo-wyborczej przed XV Zjazdem Krajowym Związku OSP RP (w galerii załączyliśmy pismo Uchwały).

Kampania sprawozdawczo-wyborcza przebiegać będzie z zachowaniem następujących terminów:

  • od 01 stycznia do 30 września 2021 roku - walne zebrania sprawozdawczo-wyborcze w OSP
  • do 30 listopada 2021 roku - zjazdy oddziałów gminnych Związku
  • do 31 stycznia 2022 roku - zjazdy oddziałów powiatowych Związku,
  • do 31 maja 2022 roku - zjazdy oddziałów wojewódzkich Związku
  • między 9 sierpnia, a 9 października 2022 roku - XV Zjazd Krajowy ZOSP RP

Zebrania z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej

Odbywanie walnych zebrań członków OSP i zjazdów oddziałów ZOSP RP z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Takie rozwiązanie można przyjąć, ale jedynie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a więc obecnie. Poniżej przedstawione są obowiązujące zasady. Kwestie te regulują przepisy art. 10 ust. 1a-1f ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Jeżeli członkowie władzy stowarzyszenia wyrazili na to zgodę w formie dokumentowej, głosowanie poza posiedzeniami władz stowarzyszenia może odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Możliwość udziału w posiedzeniu władz stowarzyszenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej musi być wskazana w zawiadomieniu o tym zebraniu, zawierającym dokładny opis sposobu uczestnictwa i wykonywania prawa głosu. Wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej w głosowaniach na posiedzeniach władzy stowarzyszenia odbywa się przy zapewnieniu co najmniej: 1) transmisji obrad posiedzenia w czasie rzeczywistym; 2) dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której członek władzy stowarzyszenia może wypowiadać się w toku obrad; 3) wykonywania osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed lub w toku posiedzenia. Taki sposób komunikacji zapewnia np. Zoom, Google Meet itp.

Wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej w głosowaniach na oraz poza posiedzeniami władz stowarzyszenia może podlegać odmiennym uregulowaniom w tym ograniczeniom w statucie stowarzyszenia. Statut stowarzyszenia może też wprost wyłączyć możliwość stosowania powyższych przepisów w stowarzyszeniu. Na razie takich zapisów w statucie ZOSP RP nie ma. Najprawdopodobniej podobnie jest w prawie wszystkich OSP. Z powyższego najważniejsze są dwie rzeczy: 1) wszyscy członkowie OSP (w przypadku walnego zebrania członków OSP) oraz wszyscy członkowie ZOSP RP biorący udział w zjeździe oddziału Związku (czyli OSP np. z terenu gminy w przypadku zjazdu oddziału gminnego) muszą wyrazić zgodę na udział w walnym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, 2) w zawiadomieniu o walnym musi być zapis, że walne zebranie członków (zjazd oddziału ZOSP RP) odbędzie się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej i w jakiej formie (np. za pośrednictwem Zoom’a).

Obecne zakazy i ograniczenia COVID-19 w odniesieniu do OSP i ZOSP RP

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 2091) w okresie od 28 listopada do 27 grudnia 2020 r. ZOSP RP zakazał organizowania innych niż określone w ust. 1 (dotyczy zgromadzeń organizowanych na podstawie przepisów Prawo o zgromadzeniach) zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych (§ 26 ust. 11 pkt 1). Należy przez to rozumieć spotkania i zebrania związane z bieżącą realizacją celów podmiotu. W przypadku OSP będą to zebrania członków OSP (ratowników) związane z działalnością ratowniczą, jak również posiedzenia zarządów OSP odbywane w tym samym celu. W przypadku ZOSP RP będą to np. zebrania pracowników związane z bieżącym wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Jeżeli w Polsce sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie, będzie można spotykać się w formie tradycyjnej.  

Powyższego zakazu nie stosuje się w szczególności do (§ 26 ust. 12 pkt 1, 6, 7):

  • szkoleń lub egzaminów w ramach kształcenia w zawodach medycznych,
  • szkoleń, kursów, testów kwalifikacyjnych, egzaminów i ćwiczeń odbywających się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej koniecznych do zapewnienia gotowości do wykonywania zadań ustawowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Służby Więziennej oraz Inspekcji Transportu Drogowego
  • kursów w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Posiedzenia władz stowarzyszeń (poza posiedzeniami zarządów) nie mogą być traktowane jako spotkania lub zebrania służbowe i zawodowe. Tym samym nie mogą odbywać się w formie spotkań fizycznych. Posiedzenia władz statutowych stowarzyszeń mogą odbywać się w sposób zdalny (przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej) - art. 10 ust. 1a-1f ustawy Prawo o stowarzyszeniach.

Związek rekomenduje do przeprowadzenia zebrań z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej aplikację Google Meet. Na mocy porozumienia między Związkiem a Google aplikacja dla organizacji i jej członków jest bezpłatna. Więcej informacji o sposobie jej użycia znajduje się pod linkiem: http://www.zosprp.pl/?q=content/google-meet 

Źródło:  www.zosprp.pl / Krosno112

Strażacki.pl

Co pięć lat w jednostkach OSP odbywają się

Galeria

Czytaj również