CBA zatrzymało dwóch strażaków

CBA zatrzymało dwóch strażaków

Funkcjonariusze z katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwóch strażaków w związku z przyjęciem łapówki.

Zatrzymanie odbyło się na zlecenie Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Ma to związek ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej w związku z wydaną pozytywną opinią przeciwpożarową, która z kolei warunkowała uzyskanie pomyślnej decyzji na zorganizowanie Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2014 roku.

Pieniądze trafiły na fundusz wsparcia przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie w postaci darowizny. Według nieoficjalnych informacji chodzi o sumę 20 tysięcy złotych.

W trakcie śledztwa ujawniono szereg umów darowizn, które warunkowały uzyskanie pozytywnej opinii przeciwpożarowej odnośnie imprez organizowanych na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Jak ustaliło radio RMF FM zatrzymani to stołeczni strażacy, jeden z nich pełnił funkcję Komendanta Miejskiego PSP w Warszawie. Nie wiadomo o kogo dokładnie chodzi.

Centralne Biuro Antykorupcyjne apeluje, aby organizatorzy imprez, którzy wręczyli taką korzyść majątkową w postaci darowizny, zgłaszali się do CBA i skorzystali z klauzuli niekaralności wynikającego z art. 229 § 6 kodeksu karnego: ”Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział”.

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

strazacki.pl/ŁS