Kraj

Czy KSRG w formie, jaką znamy się już kończy?

Czy KSRG w formie, jaką znamy się już kończy?

Jak wynika z informacji dziennikarskich, MSWiA pracuje nad nową ustawą o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. Na razie wszystko jest w fazie projektu, który nie został oficjalnie opublikowany dla opinii publicznej, a to najprawdopodobniej przez wojnę w Ukrainie i tym samym dodatkowe zmiany, jakie wprowadza resort w projekcie. Zgodnie z nieoficjalnym jeszcze projektem działania w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej kraju kosztować mają minimum 0,1 proc. PKB.

Dokument ma być wynikiem konieczności kompleksowego uregulowania obszaru ochrony ludności i usunięciu archaicznych już rozwiązań. Jedną z największych zmian, jakie mają się pojawić, jeżeli ustawa weszłaby w życie, to likwidacja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które w uzasadnieniu projektu, nie spełnia pokładanych w tym zakresie oczekiwań, a przyjęta formuła działania RCB sprawdza się wyłącznie w bardzo ograniczonym zakresie. Nową służbą, jaka pojawiłaby się za zlikwidowane RCB, miałaby być Służba Dyżurna Państwa.

Jak zakłada obecny projekt komendantem formacji obrony cywilnej na obszarze kraju miałby być Komendant Główny PSP, w województwie - Komendant Wojewódzki PSP, a w powiecie byłby to Komendant Powiatowy PSP.

Za obronę cywilną w gminie odpowiadałaby osoba wyznaczona przez wójta po zasięgnięciu opinii właściwego miejscowo Komendanta Powiatowego PSP.

Projekt ustawy zawiera także duże zmiany dotyczące Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który w obecnym kształcie miałby przestać istnieć. Zastąpić miałby go Krajowy System Ratowniczy. Krajowym System Ratowniczym zarządzać i koordynować miałby jak do tej pory Komendant Główny PSP. Do niego wg zapisu w projekcie należałaby, ”realizacja zadań na rzecz obrony państwa, ochrony ludności i obrony cywilnej”.

Jak podaje Rzeczpospolita:

„Z dokumentów towarzyszących projektowi wynika, że w ciągu 10 lat kupionych zostanie 2 812 karetek przewozowych dla gmin oraz komend powiatowych i miejskich PSP w kwocie do 843 600 tys. zł. Karetki te będą wykorzystywane w trakcie działań ratowniczych prowadzonych przez podmioty krajowego systemu ratowniczego (do tej pory takiego zabezpieczenia nie było), wzmacniać obecny Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, szczególnie przy tzw. zdarzeniach masowych. MSWiA obiecuje też przeszkolenie 10 tys. ratowników znajdujących się w strukturach PSP i OSP . Przeszkoleniem w ciągu 10 lat ok. 55 tys. członków OSP w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.”

Strażacki.pl

Jak wynika z informacji dziennik