środa, 13 czerwca 2018

Jedyne takie Zawody Ratowniczo - Gaśnicze w Polsce

Jedyne takie Zawody Ratowniczo - Gaśnicze w Polsce

Mimo, że mamy już rok 2018 to chcemy przypomnieć relację z III Podbabiogórskich Zawodów Ratowniczo - Gaśniczych 2017, która jednocześnie będzie zaproszeniem na kolejną edycję, czyli IV Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze 2018.

8 września w powiecie suskim rozbrzmiały dźwięki syren wozów strażackich, mogło to oznaczać tylko jedno. W Komendzie Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej nastąpiło oficjalne rozpoczęcie zawodów, a uprzywilejowana kolumna 31 wozów strażackich udaje się w stronę remizy w Lachowicach. Około godziny 21, pierwsze z 24 startujących jednostek rozpoczęły zadania nocne. Nocnymi zadaniami były:

  • wypadek samochodu osobowego, który spadł ze skarpy do przydrożnej rzeki,
  • pożar budynku mieszkalnego z uwiezioną osoba w środku - było to wyjątkowe zadanie, gdyż specjalnie przygotowane pomieszczenie w zbudowanym przez druhów OSP Lachowice domku, było za każdym razem podpalane, a strażacy wyposażeni  w aparaty ODO w gęstym dymie musieli ugasić pożar i ewakuować osobę,
  • kolejne zadanie polegało na ewakuacji z naczepy tira osoby poszkodowanej,
  • ostatnie zadanie nocne wymagało od ratowników pomocy ciężarnej kobiecie, której samochód ugrzązł w błocie.

Po krótkim śnie na uczestników czekały zadania dzienne. Warto nadmienić, że 9 września był bardzo upalnym dniem co nie pomagało zawodnikom ubranym w ubrania specjalne. Uczestnicy musieli się zmierzyć z wypadkiem masowym, w którym brały udział dzieci. Utrudnieniem było to, że dzieci w panice uciekały. Następnie rozwinięcie linii gaśniczej na znaczną odległość co było jednym z zadań sprawnościowych. Podczas zadania „ Gruzowisko '' w którym osoba poszkodowana została uwięziona pod zawalonym stropem, strażacy musieli się przeczołgać ze sprzętem ratowniczym do osoby poszkodowanej pod specjalnie przygotowaną imitacją zawalonego stropu, a następnie w bezpieczny sposób ewakuować osobę na zewnątrz. Kolejnym wyjątkowym zadaniem była uwięziona przez osuniętą ziemię osoba w studni. Scenariusz tego zadania napisało życie. Było to zadanie, zaczerpnięte z prawdziwej akcji, w której strażacy uczestniczyli kilka miesięcy wcześniej. Kolejne zadanie było zadaniem niespodzianką, podczas robienia pamiątkowych zdjęć jednostek nagle pojawiła się kobieta z dzieckiem, które nie oddycha. Odpoczywający strażacy byli bardzo zdziwieni :)

Następnie odbył się teoretyczny test wiedzy na złapanie tchu.  Dla kierowców przygotowany był test kunsztu kierowania samochodami, dodatkowo zorganizowany został test na najlepszego kierowcę. Po zakończeniu zadań chwila odpoczynku dla zespołów oraz porównawczy pokaz hydraulicznego zestawu Lukas oraz akumulatorowej serii eDRAULIC.

O godzinie 18 nastąpiło oficjalne zakończenie zawodów wraz z wręczeniem nagród dla najlepszych jednostek. Najlepiej poradziła sobie drużyna z OSP Bestwina, drugie miejsce zajęła jednostka OSP Sucha Beskidzka Miasto, a podium uzupełnili druhowie z OSP Kurów. Najlepszym ratownikiem zawodów okazał się dh Mateusz Drwal z OSP Zawoja Centrum, najlepszym dowódcą wybrany został dh Tomasz Hereda z OSP Kurów. Najlepiej z testem kierowców poradził sobie dh Krystian Kołaczyk z OSP Wieprz i to on odebrał statuetkę najlepszego kierowcy.

Na jednostki czekały wyjątkowe nagrody takie jak : najaśnica, węże pożarnicze i  najnowsze domowe gaśnice oraz pamiątkowe statuetki i dyplomy. Warto dodać, że główne zawody tak samo jak rok temu poprzedzał Międzyszkolny Turniej Pierwszej Pomocy Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Dzieci pod okiem strażaków wykonywały zadania, które mogły się im przytrafić na co dzień w szkole.

Organizatorzy szczególnie chcieliby podziękować  druhnom i druhom z OSP Hucisko, OSP Krzeszów, OSP Lachowice, OSP Zawoja Przysłop, OSP Ryczów, OSP Łaśnica oraz OSP Łączany za pomoc przy organizowaniu zadań.

Filmik z parady samochodów ratowniczo – gaśniczych, otwierającej zawody:

Chcielibyśmy serdecznie wszystkich zaprosić do udziału w IV Podbabiogórskich Zawodach Ratowniczo – Gaśnicze 2018, które odbędą się w dniach 14 – 15 września 2018. Zadania będą zlokalizowane w Lachowicach i sąsiednich miejscowościach, a oficjalne rozpoczęcie będzie miało miejsce w KP PSP w Suchej Beskidzkiej.

Organizatorzy obiecują, że w tym roku będzie jeszcze ciekawiej jednocześnie informując, że łatwo nie będzie ! :)

Więcej informacji o zawodach na  http://osplachowice.pl/

Redakcja


florian v3

750x100 uvex v2

750 100


Galeria