Śmigiel

[FOTO] 120 lat tradycji OSP w Śmiglu

[FOTO] 120 lat tradycji OSP w Śmiglu

Śmigiel – kilkutysięczne miasto w województwie wielkopolskim, powiecie kościańskim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Śmigiel. Nazywane potocznie „miastem wiatraków” ze względu na dawne tradycje młynarskie. Zgodnie z legendami niegdyś w Śmiglu funkcjonowało niemal 100 wiatraków!

Nad bezpieczeństwem mieszkańców miasta czuwa Ochotnicza Straż Pożarna w Śmiglu, która została założona w 1895 roku. Śmigielscy strażacy w 1995 roku zostali włączeni w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednostka jest jedną z najaktywniejszych w regionie i interweniuje rocznie do około 200 zdarzeń. W 2017 roku strażacy odnotowali 218 interwencji. Obszar działania skupia się głównie na mieście i terenie gminy. Duża ilość zdarzeń generowana jest przez znajdującą się w pobliżu drogę szybkiego ruchu S5, gdzie często dochodzi do poważnych wypadków i kolizji drogowych. Na wyposażeniu OSP w Śmiglu znajdują  się cztery samochody ratowniczo-gaśnicze w tym dwa samochody klasy GCBA, pojazd typu GBA i SLRt.

 

  1. Lekki samochód ratownictwa technicznego (SLRt) – Ford Transit zabudowany przez firmę Frank-Cars. Trafił do jednostki w 2013 roku i przystosowany jest do działań z zakresu ratownictwa technicznego i drogowego. Ponadto posiada 200 litrowy zbiornik na wodę. Wyposażenie stanowi m.in.: zestaw narzędzi hydraulicznych LUKAS, zestaw do ratownictwa medycznego PSP R1 i urządzenie AED, komplet poduszek pneumatycznych, agregat prądotwórczy, pilarki spalinowe do drzewa STIHL, maszt oświetleniowy oraz sprzęt do zabezpieczania i oznakowywania miejsca wypadków.
  2. Średni samochód ratowniczo-gaśniczy (GBA 2,5/16) – MAN TGL 12.240, który pełni funkcję wozu I-wszego wyjazdu. Fabrycznie nowy pojazd służy w jednostce od 2008 roku. Posiada 2500 litrowy zbiornik wody i 250 litrowy zbiornik środka pianotwórczego. Ponadto wyposażony w: cztery aparaty ochrony dróg oddechowych, armaturę pożarniczą (wodno-pianową), urządzenie szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów, zestaw do ratownictwa medycznego, agregat prądotwórczy, wentylator oddymiający, zestaw narzędzi hydraulicznych do ratownictwa drogowego LUKAS, podpory stabilizujące, sprzęt łącznościowy i oświetleniowy pilarki łańcuchowe STIHL, pompę szlamową HONDA oraz drabinę D10W, drabiny nasadkowe, czujnik wielogazowy, maszt oświetleniowy i działko wodno-pianowe.
  3. Ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy (GCBA 5/32) – Scania P410. Najnowszy nabytek strażaków ze Śmigla, który został przekazany 15 grudnia 2017 roku. Przystosowany do prowadzenia działań głównie przy pożarach. Posiada zbiornik wody o pojemności 5000 litrów. Na wyposażeniu znajduję się m.in.: armatura pożarnicza, aparaty ODO, agregat prądotwórczy, linia szybkiego natarcia o długości 60 metrów, przenośne drabiny ratownicze, pompa szlamowa HONDA, zestaw narzędzi burzących i pomocniczych (miotły, szufle, widły, bosaki…), maszt oświetleniowy oraz zbiornik na wodę w stelażu. Sukcesywnie pojazd będzie doposażony w kolejny sprzęt.
  4. Ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy (GCBA 5/24) – Jelcz 010R (422), który trafił do OSP Śmigiel w 2006 roku z podziału bojowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Kościanie. Obecnie pełni funkcję wozu rezerwowego, a jego wyposażenie to podstawowy sprzęt armatury pożarniczej.

 

Tekst: Paweł Krawczak / Strażacki.pl

Zdjęcia: Piotr Michalik / Strażacki.pl 

 

Strażacki.pl

Śmigiel – kilkutysięczne miasto w województwie wielkopolskim, powiecie

Galeria

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet