Otwock

Ochotnicza Straż Pożarna Otwock – Wólka Mlądzka

Ochotnicza Straż Pożarna Otwock – Wólka Mlądzka

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Otwocku – Wólce Mlądzkiej powstała w 1927 roku, a od 1995 r. należy do KSRG. Założycielami byli mieszkańcy osiedla Wólka Mlądzka. Strażnica położona jest w najbliższym sąsiedztwie drogi krajowej nr 17. W odległości 2 km od jednostki znajduje się Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, w którym zlokalizowany jest jedyny pracujący reaktor atomowy w Polsce. Budynek strażnicy składa się z dwóch boksów garażowych, części operacyjnej oraz świetlicy. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się świetlica na imprezy okolicznościowe oraz Filia Biblioteki Publicznej.

Na wyposażeniu druhowie mają dwa średnie samochody ratowniczo – gaśnicze:

  1. STAR MAN 12-185, 2005 r., posiada zbiornik na wodę o poj. 2 500l, zbiornik środka pianotwórczego o poj. 250l oraz autopompę o wydajności 2 000l/min.

  2. STAR 244, 1985r., posiada zbiornik na wodę o poj. 2 500l oraz autopompę o wydajności 1 600l/min.

Działalność OSP w głównej mierze dotowana jest z budżetu Urzędu Miasta Otwocka. Operacyjnie strażacy podlegają pod KP PSP w Otwocku. Rejon działań to Gmina Otwock (pow. 48 km2 obszary leśne 44%, ludność zamieszkująca 45 tys.) oraz powiat otwocki (pow.615 km2 ludność zamieszkująca 122 tys.) w sytuacjach kryzysowych druhowie przygotowani do działania na terenie całego kraju.

Jednostka cały czas rozwija się i podnosi kwalifikacje swoich członków. W obecnej chwili OSP liczy 50 druhów. Uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczo – gaśniczych jest 28 druhów, wszyscy posiadają ważne badania lekarskie i są ubezpieczeni. Strażacy mają ukończony kurs podstawowy, 19 druhów ma ukończony kurs dowódców, 25 druhów ma ukończony kurs ratownictwa technicznego, 15 druhów ma ukończony kurs KPP, 6 druhów ma ukończony kurs współdziałania z LPR, 5 druhów ma ukończony kurs kierowania ruchem. W szeregach OSP działa również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która czynnie uczestniczy w spotkaniach, ćwiczeniach i szkoleniach organizowanych przez druhów.

Druhowie czynnie uczestniczą w akcjach ratowniczo – gaśniczych. W 2015r. Strażacy odnotowali aż 278 wyjazdów do akcji co dało OSP 5 miejsce w „Złotej pięćdziesiątce OSP na Mazowszu pod względem interwencji”.

Druhowie działają również dla społeczności lokalnej. Organizują pogadanki w szkołach, jak również zapraszają dzieci ze Szkół Podstawowych do strażnicy aby przybliżyć im pracę strażaków, zapoznać ich z wyposażeniem wozów strażackich. Biorą udział w festynach charytatywnych oraz zabezpieczeniach imprez organizowanych na terenie Miasta i powiatu otwockiego.

Druhowie tworzą ambitny i zgrany zespół. Czynnie również uczestniczą w ćwiczeniach, które są organizowane przez jednostkę PSP w Otwocku oraz sąsiadujące jednostki OSP. We własnym zakresie organizują ćwiczenia teoretyczne i praktyczne, w których nawzajem dzielą się swoim doświadczeniem oraz doskonalić swoje umiejętności.

Zapraszamy na profil OSP na FB https://m.facebook.com/ospotwock.wolkamladzka

Informacje oraz zdjęcia OSP.

Strażacki.pl

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Otwocku – Wólce Mlądzkiej powstała w 1927 roku, a

Galeria

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet