Ochotnicza Straż Pożarna w Koninie-Chorzeń

Ochotnicza Straż Pożarna w Koninie-Chorzeń 

Ochotnicza Straż Pożarna w Koninie-Chorzeń powstała w 1918 roku. 30 grudnia 2013 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dysponuje trzema pojazdami.

Do momentu powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w roku 1921 w sołectwie Chorzeń funkcjonowała straż ogniowa będąca zalążkiem przyszłej jednostki. Powstała ona jeszcze w 1918 r. z inicjatywy ks. Stefana Ludwikiewicza, Proboszcza Parafii pod wezwaniem Św. Wojciecha w Morzysławiu oraz Kazimierza Walkowskiego mieszkańca Kaszuby przynależnej do sołectwa Chorzeń. I to tę datę przyjmujemy jako datę powstania straży w Chorzniu. Młoda jednostka chroniła dobytek mieszkańców Chorznia, Nowego Dworu, Kraśnicy, Czarkowa, Międzylesia, Niesłusza i Grójca. W jej skład wchodził oddział toporników ratujących płonące mienie, wyposażony w topory i bosaki oraz oddział porządkowych zabezpieczający uratowane dobra. Ówczesny sprzęt strażacki stanowiły: 2 drabiny, 6 tłumic i 12 bosaków. Chorzeńską Strażą kierowali mieszkańcy cieszący się największym autorytetem i posiadający szczególne zdolności organizacyjne.

W roku 1937 Prezesem był Kazimierz Walkowski, funkcję Naczelnika pełnił Władysław Jaroński, Edwardowi Klemczyńskiemu powierzono obowiązki Sekretarza natomiast Członka Zarządu Władysławowi Dziubczyńskiemu i Stanisławowi Kozłowskiemu. Strażacy z Chorznia swoją sprawność fizyczną potwierdzali w zawodach sportowo-pożarniczych, z których przywozili cenne nagrody jak np. sikawkę ręczną, która obecnie zdobi fasadę remizy. Wspólnym wysiłkiem strażaków i lokalnej społeczności jednostka rozrosła się do dwóch oddziałów: gaśniczego wyposażonego w sikawkę i 2 wozy konne oraz oddziału beczek wyposażonego w dwie beczki dostarczające wodę. W okresie międzywojennym druhowie zajmowali się gaszeniem pożarów i prowadzili działalność kulturalną, organizując majówki połączone z pokazami sprawności fizycznej. Rozwój straży pożarnej w Chorzniu przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie okupacji nie było prężnej działalności, a strażą kierował Niemiec Knajfel. Ochotnicza Straż Pożarna została jednostką pomocniczą policji i podlegała nadzorowi policji ogniowej.

Po zakończeniu wojny druhowie zajęli się wybudowaniem nowej strażnicy w miejscu, drewnianej, pobudowanej w okresie międzywojennym. Pieniądze na budowę remizy pochodziły z organizowanych zbiórek pieniężnych, zabaw, festynów i loterii fantowych. W budowie obiektu czynny udział brali wszyscy druhowie z Chorznia.

17 stycznia 1969 r. podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego OSP Konin–Chorzeń wybrano nowe władze jednostki. Prezesem został pełniący tę funkcję nieprzerwanie, aż do dziś - druh Eugeniusz Gościniak.

Pierwszym samochodem w jednostce był przekazany z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Mercedes.

Strażacy OSP Konin–Chorzeń, zarówno drużyna kobieca, męska i młodzieżowa odnoszą sukcesy w zawodach sportowo – pożarniczych szczebla miejskiego i wojewódzkiego.

11 kwietnia 1986 r. uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych jednostce nadano Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa.
Również w 1986 r. Ochotniczej Straży Pożarnej w Koninie–Chorzniu wręczono sztandar zakupiony z datków społeczeństwa.

W uznaniu za wybitne zasługi dla miasta Konina Prezydium Miejskiej Rady Narodowej przyznało OSP odznakę „Za Zasługi dla Miasta Konina”. 27 stycznia 2001 r. jednostka otrzymała od władz miasta lekki samochód gaśniczy Lublin III wyposażony w 400 l zbiornik wody i linię szybkiego natarcia.

W tym samym roku Zarząd OSP Konin–Chorzeń podjął uchwałę o rozbudowie i modernizacji strażnicy. Przy wydatnej pomocy finansowej miasta, mieszkańców i członków OSP udało się zakończyć inwestycję.

27 maja 2003 r. Zarząd OSP Konin–Chorzeń powołał Jednostkę Operacyjno-Techniczną posiadającą na swoim stanie samochód Star 26A oraz Lublin III, 2 motopompy Polonia oraz inny drobniejszy sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

W 2008 r. roku podczas obchodów dziewięćdziesięciolecia jednostki do OSP Konin–Chorzeń trafił średni wóz bojowy STAR 266 z napędem na trzy osie, który tydzień po przekazaniu przez władze miasta brał udział w gaszeniu pożaru magazynów w Węglewskich Holendrach.

2010 rok rozpoczyna powołanie w strukturach OSP Konin–Chorzeń Grupy Ratowniczej Konin specjalizującej się w ratownictwie medycznym. Jej członkowie, ratownicy medyczni, ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy i pielęgniarki, włączają się czynnie w prace na rzecz jednostki. Zajmują się szkoleniem ratowniczym, zabezpieczeniem medycznym imprez i zgromadzeń masowych oraz organizacją pokazów udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa.

Dzięki pasji i zaangażowaniu pozyskują środki na zakup wyposażenia i sprzętu niezbędnego do działań. Starają się o pozyskanie odpowiednich środków transportu. Adaptują na swoje potrzeby część pomieszczeń w strażnicy. Odbywają również podstawowe szkolenie strażaka – ratownika OSP.

Strażacy z Chorznia zapracowują na swój społeczny prestiż biorąc udział w akcjach krwiodawstwa, festynach rodzinnych i uroczystościach organizowanych przez samorządy, społeczności lokalne, organizacje i instytucje na terenie powiatu konińskiego. Jednostka pomaga organizacjom pożytku publicznego w przygotowaniu imprez z udziałem osób niepełnosprawnych zapewniając wsparcie logistyczne, zabezpieczenie medyczne i pomoc w pokonywaniu barier architektonicznych. Z początkiem roku 2011 strażacy z Chorznia wspólnie z sympatykami jednostki podjęli wzmożone starania o spełnienie wymogów włączenia straży do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Działalność jednostki skupia się na pozyskaniu pojazdów, sprzętu i wyposażenia niezbędnego do działań w ramach Systemu. Wykonano najpilniejsze prace związane z ogrzewaniem strażnicy i garaży. Zadbano o zwiększenie poziomu i wszechstronność wyszkolenia ratowników. Zintensyfikowano działania w celu pozyskania sponsorów dla prowadzonych działań. 3 października 2011 r. Prezydent Konina Józef Nowicki, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Koninie bryg. Błażej Rakowski oraz Prezes Zarząd OSP Konin-Chorzeń druh Eugeniusz Gościniak podpisali porozumienie w sprawie zasad włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej Konin - Chorzeń do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Z dniem 30 grudnia 2011 roku na wniosek Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu, Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz Decyzją nr XV/103 KSRG włączył Ochotniczą Straż Pożarną Konin – Chorzeń do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

W lutym 2012 r. Ochotnicza Straż Pożarna Konin - Chorzeń w podziękowaniu za dotychczasowe zaangażowanie we wspieraniu Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej “Młodzi-Aktywni” w działalności dla społeczeństwa miasta i powiatu otrzymała z rąk Prezydenta Miasta Konina statuetkę “Nieprzeciętni 2011”. Obecnie jednostka liczy ponad 90 członków, w tym około 20 kobiet, a średnia wieku strażaków nie przekracza 30 lat. Wróży to dobrze przyszłości jednostki.

Jednostka cały czas prężnie rozwijała swoje horyzonty aż dnia 22 lutego 2013 r. wzbogaciła się o ciężki samochód gaśniczy Jelcz 442, który został przekazany z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Koninie.

Druhowie posiadają trzy pojazdy:
379[ P]25 - GCBA 4/24 Jelcz 442 /JZS
379[ P]26 - GBA 2,3/20 Star 266 /Bocar (autopompa EURO 20/10)
379[ P]27 - GLBM 0,65/0,4 Lublin /Szczęśniak
oraz pompę Rosenbauer 4500l/min

Zapraszamy do odwiedzenia strony OSP: http://konin-chorzen.osp.org.pl/news.php

oraz funpage’a:https://www.facebook.com/OSPChorzen

 { rsmediagallery tags="20140501_osp_konin_chorzen"}

Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP w Koninie-Chorzeń

Strażacki.pl

Czytaj również