Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Brusie

Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Brusie 

Dzisiaj prezentujemy Wam jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Brusie, która powstała w 1925 roku. 15 września 1995 roku otrzymała sztandar od społeczności gminy Stary Brus za dotychczasową działalność. Decyzją Komendanta Głównego PSP w Warszawie z dniem 14.04.1995 r. włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Zapraszamy do zapóźniania się z działalnością strażaków.

 

W roku 1925 Załuska Józef powołał Ochotniczą Straż Pożarną w Starym Brusie. Pierwszym Naczelnikiem straży został Wnuczuk Paweł, który pełnił tę funkcję do 1929 roku. Funkcję prezesa pełnił Konrad Zielonka, a gospodarzem był Hodun Jan.

Straż wyposażona była w sikawkę ręczną, beczkowóz konny, hełmy i trąbkę. Sprzęt ufundował Załuska Józef. W roku 1929 Naczelnikiem został Maśluch Klemens, który tę funkcję pełnił do 1947 roku, a następnie Koszko Czesław.

W czasach okupacji od wybuchu II wojny światowej do jej zakończenia straż pożarna nie zaprzestała swojej działalności. Strażacy chodzili ubrani w mundurach nosząc przy sobie trąbkę „sygnałówkę”, był to znak rozpoznawalny dla Niemców, którzy pozwalali strażakom do chodzenia w czasie godziny policyjnej od godziny 22 do 6. Niemcy, którzy przebywali w miejscowości mając siedzibę w budynkach dziedzica „dbali” o strażaków, dostawali oni przydział miesięczny żywności, papierosy i inne artykuły oraz wyposażyli straż w ubranie „drelichowe” do gaszenia pożarów.

W roku 1947 Prezydium Powiatowej Rady Narodowej we Włodawie przydzieliło wolną stodołę w Nowym Brusie, którą przewieziono do Starego Brusa, a następnie przystosowano na garaż i świetlicę.

W 1956 roku dla OSP przydzielono samochód „FORDSON” i podstawowe wyposażenie. Samochód pochodził ze straży pożarnej we Włodawie.

W roku 1959 z inicjatywy strażaków i społeczeństwa rozpoczęto budowę remizy, która funkcjonuje do chwili obecnej.

Po ukończeniu budowy remizy Komenda Powiatowa Straży Pożarnej we Włodawie przydzieliła samochód bojowy „Star 21” wraz z pełnym wyposażeniem. Radość z tego nabytku była wielka, samochód sprawnie służył społeczeństwu i mieszkańcom gminy oraz w miarę potrzeby i innym mieszkańcom gmin sąsiednich.

22 lipca 1964 r. wybucha we Włodawie pożar kilkudziesięciu budynków mieszkalnych i stodół. Zabudowa miasta była zwarta, a konstrukcja budynków palna, ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Zagrażał również nadziemnym zbiornikom z paliwem na składostacji zlokalizowanej u zbiegu ulic Wyrkowskiej i Zabagonie. Ochotnicza Straż Pożarna ze Starego Brusa została wezwana do pomocy druhom z Włodawy. Dzięki ofiarności strażaków udało się ugasić ten wielki pożar i nie dopuścić do zapalenia i wybuchu zbiorników paliwowych. Skutki wybuchu zbiorników z paliwem mogły zagrażać mieszkańcom Włodawy.

W latach 70 został zmieniony samochód „Star 21” na nowszy model. Samochód bojowy „Star 26”. Samochód ten miał silnik benzynowy, sześciocylindrowy o mocy 105 KM.

W latach 70 powstała żeńska drużyna pożarnicza. Brała udział w szkoleniach, ćwiczeniach i zawodach sportowo-pożarniczych.

W roku 1984 powołano do istnienia dwie młodzieżowe drużyny pożarnicze przy OSP Brus. Były to dziewczęta i chłopcy z miejscowej szkoły podstawowej, która mieściła się w budynku obecnej świetlicy OSP i sąsiednich budynkach naprzeciwko remizy. Dzieciaki chętnie ćwiczyły do zawodów i zdobywały wysokie miejsca w ówczesnym województwie chełmskim. Wyjeżdżały na obóz szkoleniowy nad J.Grabniak celem zdobycia większych umiejętności z dziedziny pożarnictwa i sprawności fizycznej.

W 65 rocznicę powstania OSP, w 1990 roku zostały zorganizowane pokazy strażackie oraz zawody gminne. W pokazach zaprezentowano działanie straży z okresu powstania, pokazano działanie sikawki ręcznej w akcji gaśniczej.

Pokazy były też okazją do zaprezentowania nowego nabytku. Jednostka została posiadaczem samochodu pożarniczego „Star 244L” nazwano ten pojazd „BAJBUS”jest to samochód wyposażony w silnik wysokoprężny sześciocylindrowy o mocy 150 KM z napędem 4 x 4, szybkość maksymalna 95 km/h. Wyposażenie pożarnicze to; zbiornik stalowy o pojemności 2500 l., zbiornik na środek pianotwórczy wykonany z tworzywa sztucznego, autopompy A 16/8 o wydajności 1600 l/min., działko wodno-pianowe firmy Rosenbauer typ RM-16 zasilane przez autopompę, urządzenie szybkiego natarcia ø 25 o długości węża 30 m.. Samochód ma symbol GBA 2,5/16. Strażacy posiadają również lekki samochód gaśniczy GLM 8 Żuk A 06. Na wyposażeniu jednostki obecnie znajdują się: motopompa M 8/8 PO 3 i PO 5 szt.3, motopompa pływająca, pompa szlamowa, piła spalinowa, narzędzie ratownicze „siekierołom”, dwa aparaty tlenowe. Zakupiono również ubrania koszarowe, buty strażackie, hełmy strażackie z przyłbicą, ubranie zimowe, kurtki nieprzemakalne z ociepleniem „sztormiaki” niezbędne do prowadzenia akcji podczas deszczu oraz kamizelki pomarańczowe z napisem –STRAŻ-.

W dniu 15 września 1991 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Brusie otrzymała sztandar od społeczności gminy Stary Brus za dotychczasową działalność. Sztandar został poświęcony w miejscowym kościele parafialnym. W uroczystościach wzięły udział wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Stary Brus, 7 jednostek OSP z rejonu Włodawa oraz władze województwa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Chełmie.

Sztandar jest pieczołowicie przechowywany,(w gablocie przeszklonej w miejscowym Urzędzie Gminy) i prezentowany jest podczas ważnych uroczystości. Sztandar odznaczony został w roku 1991 Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa, a w roku 1999 Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa

Prace strażaków z OSP Stary Brus aktywnie uczestniczących w akcjach gaśniczych, szkoleniach pożarniczych, ćwiczeniach i pracach społecznych docenił także Komendant Główny PSP.

Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie z dnia 3-04-1995r. Włączył jednostkę z dniem 14-04-1995r. Do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

W związku z tym przybyło też więcej zadań do wykonywania. Na przełomie lipca i sierpnia w roku 2001 strażacy brali udział w zwalczaniu klęski powodzi na terenie powiatu Opole Lubelskie. Doszło również ratownictwo drogowe. W szeregach OSP jest 7 strażaków– ratowników, którzy przeszli kurs z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W roku 1999 z pozyskanych funduszy z zewnątrz druhowie wyremontowali remizę. Do świetlicy zostało dobudowane ok. 5 m. budynku w ten sposób powiększyła się świetlica, oraz przybyło pomieszczenie na wypożyczalnię naczyń. Dobudowany został wiatrołap przy wejściu do świetlicy. Jedno pomieszczenie przeznaczono na łazienkę. Wymieniono drzwi w świetlicy, zakupiona została blacha trapezowa, własnymi siłami strażacy wymienili poszycie dachowe. Wymiany wymagały również drzwi do boksów garażowych. Drzwi do garażu, w którym stoi Star zostały zamówione u producenta. Do pozostałych dwóch boksów drzwi druhowie wykonali własnymi siłami z blachy trapezowej z ociepleniem. Budynek remizy został pomalowany.

W budynku straży mieści się Urząd Pocztowy, który wynajmuje część budynku. Z tego też względu zostało zamontowane w części wschodniej budynku centralne ogrzewanie, które sfinansował najemca. Boks garażowy, w którym znajduje się samochód „Star 244L” jest również ogrzewany.

W roku 2001 do syreny alarmowej zostało zainstalowane urządzenie do alarmowania drogą radiową tzn. selektywne alarmowanie, załączanie syreny może nastąpić z Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie.

Młodzieżówka została wyposażona w ubrania koszarowe. Do zawodów przygotowują się pod opieką Druha Prezesa OSP Romana Kołodzieja, chętnie się szkolą i zdobywają niezłe miejsca na zawodach. Co roku młodych druhów przybywa, po osiągnięciu lat 18 wstępują do OSP poszerzają i odmładzają szeregi OSP. W roku 2008 dzięki staraniom druha Prezesa Ramana oraz obecnego Komendanta Gminnego druha Artura zostały pozyskane środki finansowe z PPWOW programu integracji społecznej na Utworzenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ponieważ w między czasie drużyna się rozpadła. Wcześniej istniejąca drużyna w większości zasiliła nasze szeregi i wstąpiła do OSP.

Wieloletnimi tradycjami OSP Stary Brus stały się: coroczne obchody „Dnia Strażaka”, w dniu patrona strażaków św. Floriana, defilada strażaków na mszę św. do kościoła, eksponowanie sztandaru jednostki z wizerunkiem św. Floriana, wystawianie wart i adoracja przy Grobie Pana Jezusa w czasie trwania Wielkiego Tygodnia oraz udział w uroczystościach kościelnych w miejscowym kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, udział pocztu sztandarowego podczas uroczystości państwowych, strażackich itp.

W roku 2006 jesienią strażacy dostali nowy samochód „GAZ GAZELA” typu furgon. Został on zakupiony w firmie P.U.H. Moto-Truck Leszek Chmiel.Samochód został „wciągnięty” do pododdziału bojowego jako SLRt. Samochód jest o napędzie 4x2 z silnikiem wysokoprężnym z turbo doładowaniem, miejsc siedzących jest 7.Wyposażenie:Zabudowa wewnętrzna wykonana ze stali nierdzewnej w formie półek i podestów pokrytych aluminiową blachą z mocowaniami na sprzęt pożarniczy. Znajduję się na nim zbiornik na wodę o pojemności 300l. oraz agregat wysokociśnieniowy AW 40/40 z wężem o długości 60m. Posiadamy również na nim między innymi: Lukasa RSL1, piła do drewna, piła do stali i betonu, zestaw PSP R1 wraz z tlenoterapią oraz deską ortopedyczną, agregat prądotwórczy z najaśnicą i masztem 3 x 500 W.

Co roku jednostka wzbogaca się o nowy sprzęt do prowadzenia akcji ratunkowo-gaśniczych.

Remiza przeszła remont, została ocieplona i położona struktura na elewacji. Został zamówiony napis na elewację, figurę Św. Floriana wykonał Dh. Artur a wzór tej figury pochodzi z Austrii z miejscowości Maria Gugging.

{ rsmediagallery tags="20140113_osp_stary_brus"}

Tekst oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP Stary Brus - dziękujemy.

Strażacki.pl

Czytaj również