Wyżne

Ochotnicza Straż Pożarna w Wyżnem

Ochotnicza Straż Pożarna w Wyżnem

Ochotnicza Straż Pożarna w Wyżnem powstała w 1910 roku staraniem działaczy Kółka Rolniczego, któremu przewodniczył kierownik miejscowej Szkoły Podstawowej - Karol Burghard. Już w pierwszym roku istnienia członkowie OSP (a przynajmniej ich część) posiadali jednolite umundurowanie: szerokie, dwukolorowe pasy parciane z toporkami oraz czarne hełmy bojowe.

Pierwsze wyposażenie sprzętowe stanowiły duże, długie drabiny, długie bosaki, czerpaki na wodę oraz zwoje lin konopnych. Zakup niezbędnego wyposażenia był możliwy dzięki finansowemu wsparciu ze strony Kółka Rolniczego. Ważną funkcję w Stowarzyszeniu pełnił obserwator - sygnalista dh Wojciech Czarnik, mieszkający w centrum wsi na wzgórzu ponad szkołą, który miał wzgląd na całą okolicę i w przypadku pożaru alarmował głosem trąbki o konieczności niesienia pomocy.

W kolejnych latach Organizacja działała prężnie z przerwami spowodowanymi wybuchem I i II wojny światowej, które nie sprzyjały strażackiej działalności - wielu strażaków ginęło podczas działań wojennych, ponadto pogarszająca się sytuacja materialna mieszkańców wsi nie dawała szans na żadne strażackie inwestycje. Radość, entuzjazm i nowe nadzieje, które ogarnęły społeczeństwo po zakończeniu wojny sprawiły, że jedną z pierwszych reaktywowanych organizacji była Ochotnicza Straż Pożarna.

W 1946 roku grupa 18 mieszkańców wsi Wyżne wybrała naczelnika Straży i wznowiła działalność jednostki. Jednakże brak podstawowego sprzętu znacznie ograniczał możliwości bojowe Straży Pożarnej, dlatego w tym okresie koncentrowano się na działaniach prewencyjnych: m.in.: likwidacji zagrożeń w gospodarstwach, szkoleniu mieszkańców, ochronie mostów w okresie spływu kry lodowej.

W 1986 roku zapadła decyzja o rozbudowie Domu Strażaka, gdyż istniejący obiekt nie mógł sprostać wypełnieniu swojej funkcji. Także w 1986 roku OSP w Wyżnem został nadany sztandar, który ufundowali mieszkańcy wsi, wyrażając tym swą wdzięczność i uznanie dla pracy i poświęcenia strażaków. Sztandar został odznaczony przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. W 1989 roku dzięki zaangażowaniu i pracy społecznej wielu członków OSP w Wyżnem zostały zakończone prace przy rozbudowie Domu Strażaka."

Co roku jednostka OSP bierze udział w różnych uroczystościach państwowych i kościelnych. Młodzi a zarazem przyszli strażacy biorą udział w zawodach-sportowo pożarniczych. W 2010 roku jednostka OSP WYŻNE obchodziła swoją setną rocznice istnienia. Z okazji setnego jubileuszu Złotym Znakiem Związku odznaczony został także sztandar jednostki, a aktu dekoracji dokonał przedstawiciel Zarządu Głównego OSP RP druh Mieczysław Kot.

Goście uroczystości w swoich wypowiedziach dziękowali strażakom za wszelkie dobro, które czynią, za wysoką sprawność bojową potwierdzaną wielokrotnie na poziomie gminy, powiatu i województwa oraz gratulowali im zaangażowania w zapewnienie zbiorowego bezpieczeństwa na terenie. Życzyli także, by służba drugiemu człowiekowi była dla nich zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania, a przede wszystkim bezpiecznego powrotu z każdej akcji.

W 2015 roku wybrano nowy zarząd. Wykonano remonty strażnicy głównym planem było przed zimą wymienić dach który już był bardzo stary i niestety przeciekał przy obfitych opadach. W środku strażnicy odremontowano garaż na samochód bojowy i na samochód techniczny.

Zdjęcia oraz informacje dzięki uprzejmości OSP.

Strażacki.pl

Ochotnicza Straż Pożarna w Wyżnem powstała w 1910 roku staraniem działac

Galeria

Czytaj również