Łódź-Mikołajew

OSP Łódź-Mikołajew

OSP Łódź-Mikołajew
Etykiety Mała Straż - Mikołajew - Ochotnicza - OSP - Pożarna - Remiza - Straż - Wizyty - Łódź - Łódź-Mikołajew - Łódzkie

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź-Mikołajew powstała w 1928 roku. Założycielami OSP byli Galc Henndrich i Galc Ernest, który był pierwszym prezesem. Naczelnikiem był Jan Kwas. Jednostka liczyła 30 osób i była wyposażona w beczkowóz i ręczną sikawkę na wozie konnym.

W roku 1932 stworzono orkiestrę, która przetrwała do 1970 roku. Społeczeństwo doceniając starania strażaków, ufundowało pamiątkowy sztandar. W latach 1948-1956 członkowie OSP wybudowali budynek świetlicy naprzeciw strażnicy. W 1956 roku jednostka otrzymała nowy sprzęt gaśniczy. Wóz konny zamieniono na samochód bojowy marki Mercedes. Zawiązana została łączność telefoniczna i zainstalowano syrenę na budynku strażnicy. Jednostka zyskała więcej członków i odnosiła sukcesy w zawodach sportowo-pożarniczych. W kolejnych latach zarząd występował do Urzędu Miasta Łodzi o fundusze na przeprowadzenie kapitalnego remontu budynku świetlicy, a także na zakup sprzętu ratowniczo – gaśniczego. 

W roku 2001 OSP Mikołajew otrzymało nowy lekki samochód gaśniczy Renault Master. W latach 2001-2004 druhowie OSP przeprowadzili przebudowę wnętrza świetlicy. W latach 2004-2008 przeprowadzono kapitalny remont budynku świetlicy. Założono nowy dach, podłogę, drzwi, zamontowano okna, oświetlenie, oraz tynki zewnętrzne i wewnętrzne. W roku 2008, jednostka dostała nowy średni wóz gaśniczy Mercedes Benz Atego. W latach 2005-2008 jednostka otrzymała bardzo wiele profesjonalnego sprzętu gaśniczego, oraz ratownictwa drogowego.

Obecnie OSP jest jednostką S-2. Posiada dużą salę oraz świetlicę. Oprócz samego OSP, działa tutaj również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oraz Fundacja Mała Straż.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, uczy się aby w przyszłości zostać strażakiem. Zbiórki odbywają się co dwa tygodnie i trwają od 1,5 do 2 godzin. Na zbiórkach uczą się pierwszej pomocy, musztry, obsługi sprzętu pożarniczego i wiele więcej. Biorą również udział w zawodach.

Mała Straż ,,od Przedszkolaka do Strażaka'' to drużyna dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Drużyna powstała w 2014 roku, z pomysłu Strażaczki Emilii Karpickiej Jadczak. Najmłodszy adept ma 3 latka. Dzieci zależnie od wieku, uczestniczą w zbiórkach w grupach MINI, MAXI lub NOVA MINI. Dzieci mają mnóstwo pokazów. Począwszy od palącej się Chatki Puchatka przez ściąganie gniazda owadów po ratowanie rodziny misiów z płonącej taksówki.

Wyposażenie:

327[E]45 - GBA 2,5/16 Mercedes Benz Atego 1326/Szczęśniak

327[E]44 - GLM Renault Master/Szczęśniak

327[E]45 - Melex

Pierwszy, to średni wóz gaśniczy Mercedes Benz Atego 1326, karosowany przez firmę PS Szczęśniak. Posiada zbiornik wodny o pojemności 2500l oraz zbiornik środka pianotwórczego 250l. Posiada również agregat prądotwórczy, pneumatyczny maszt oświetleniowy, działko wodno-pianowe oraz fale świetlną z tyłu wozu. Na wyposażeniu pojazdu znajdują się m.in. aparaty ochrony dróg oddechowych, torba medyczna, sprzęt hydrauliczny Lukas, pilarka do drewna, pilarka tarczowa STIHL, hydrant podziemny i wiele innego sprzętu.

Drugi, to lekki wóz gaśniczy Renault Master, karosowany przez firmę PS Szczęśniak. Pojazd posiada motopompę, linię szybkiego natarcia oraz maszt oświetleniowy.

Trzeci, to pojazd elektryczny Melex. Służy Dziecięcej Drużynie Pożarniczej. Wykorzystywany jest do pokazów, jako mały wóz bojowy. Na jego wyposażeniu znajdują się m.in. tunele, małe aparaty ochrony dróg oddechowych, składane pachołki drogowe, odcinki W-25, prądownice, plecak medyczny, deska medyczna oraz inne rzeczy potrzebne do pokazów i zbudowania toru przeszkód.

Strona OSP Łódź-Mikołajew:

http://www.ospmikolajew.pl/index.php

 

Strona Małej Straży:

http://malastraz.org.pl/

 

Filmy z pokazów Małej Straży:

https://www.youtube.com/user/Michemergency/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd

Strażacki.pl

Etykiety Mała Straż - Mikołajew - Ochotnicza - OSP - Pożarna - Remiza - Straż - Wizyty - Łódź - Łód

Czytaj również