OSP Milanów

OSP Milanów 

Jako początki działalności i czas powstania Milanowskiej straży przyjmuje się rok 1906, kiedy to w dworze została powołana do życia straż, a jej inicjatorem i pierwszym założycielem był student szkoły górniczej Rudolf Levittoux, który za przekonania polityczne został wydalony z uczelni przez władze carskie. Tworzenie straży w tak trudnych czasach stało się wielkim wyzwaniem dla jej założycieli, niemniej jednak sama idea działania spodobała się właścicielowi ziem milanowskich księciu Włodzimierzowi Czetwertyńskiemu, który objął funkcję prezesa i stanął na czele Zarządu.

 

Z chwilą zarejestrowania straży ogniowej – bo tak wówczas się nazywała, książę Czetwertyński mógł przekazać strażakom ochotnikom niezbędny sprzęt przeciwpożarowy na wyposażenie ze swej straży pałacowej. Na początek były to: drabiny, sikawki, wiadra, węże, mundury, kaski , toporki. Wyznaczył też fornali i 12 konnych zaprzęgów, którzy mieli wspierać działania ratownicze strażaków.

Na pierwszy poważny chrzest bojowy milanowscy strażacy nie musieli długo czekać, bo już w tym samym 1906 roku 9 listopada w Osowie mogli wykazać się swą odwagą umiejętnościami strażackimi. Drewniana i gęsta zabudowa, strzecha to idealne warunki do rozprzestrzeniania się ognia. Wieś stanęła w płomieniach, dość słaby sprzęt ratowniczy nie pomagał opanować żywiołu, szybka decyzja o rozebraniu jednego drewnianych budynków pomogła uratować pozostałą część wsi. Za ten czyn otrzymali wiele pochwał a Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia wypłaciło nagrodę wysokości 84 ruble.

W 1916 roku przypada 10-lecie istnienia naszej Straży Pożarnej.

Pierwsza remiza strażacka powstała w 1931 roku na 25 lecie powstania. Był to drewniany budynek, w którym strażacy mogli przechowywać gromadzony przez lata sprzęt gaśniczy.

Po zakończeniu wojny życie społeczne zaczyna wracać do normy, ulegając znacznym przemianom z naszej nowej rzeczywistości. W nowym ustroju społeczno – politycznym zaczyna żyć wieś polska, a więc i Milanów, także organizacje społeczne a wśród nich i straż pożarna.

Pierwszym pojazdem mechanicznym przystosowanym do działań ratowniczo –gaśniczych zakupionym za własne pieniądze w 1955r. na 50 lecie istnienia, jest Star 20, który służył w jednostce przez ponad 16 lat.

W roku 1966 roku zostaje powołany komitet budowy nowej murowanej remizy strażackiej, która pomimo wielu trudności i lat pracy zostaje oddana do użytku w 1974 roku.

Kolejne lata to poważne wzmocnienie sprawności bojowej straży, w roku 1972 otrzymują samochód marki Żuk, a cztery lata później nowy bojowy samochód GBA Star 244.

Najnowsza historia OSP Milanów, to sukcesy w sportach pożarniczych, początek temu dały Mistrzostwa Polski, które odbyły się w Krakowie w dniach 21-22 września 1996 roku. Drużyna w klasyfikacji ogólnej, wywalczyła prawo startu w Olimpiadzie Pożarniczej. W dniach 6 – 12 lipca 1997 roku na Olimpiadzie Pożarniczej w Danii (w Herning) gdzie zdobyła brązowy medal.

Na Mistrzostwach Polski w 2000r., w Lądku, OSP Milanów osiągnęła bardzo dobry wynik dający prawo udziału w Olimpiadzie w Fińskim Kopio, gdzie dwie drużyny OSP Milanów wywalczyły srebrne medale.

W roku 2006 roku Milanowska straż obchodziła swoje 100 lecie istnienia, tak długa historia istnienia i pracy społecznej milanowskich strażaków to ciągły rozwój pod każdym względem. Na tak doniosły Jubileusz milanowscy strażacy otrzymali nowy samochód bojowy Mercedes Atego. Wraz z nowym samochodem lokalna społeczność, sponsorzy i samorząd gminy ufundował nowy sztandar.

Kolejne lata to ciągły rozwój bazy technicznej jednostki: sprzęt ratownictwa technicznego, nowy sprzęt ratownictwa medycznego, a w 2011 roku nowy pojazd lekki samochód marki Ford. Zarząd OSP ciągle czyni starania by wzbogacić bazę techniczną. Dziś jednostka jest w pełni wyposażona i przygotowana do działań ratowniczych.

Jeśli jednak ktoś chciałby się dowiecie więcej o powstaniu, działalności i codziennym życiu naszej jednostki może dowiedzieć się ze strony internetowej OSP Milanów pod adresem www.ospmilanow.pl

{ rsmediagallery tags="20140427_osp_milanow"}

Zdjęcia oraz informacje dzięki uprzejmości OSP Milanów.

Strażacki.pl

OSP Milanó

Czytaj również