Ligota Wielka

I Manewry Ratownicze w Ligocie Wielkiej

I Manewry Ratownicze w Ligocie Wielkiej

W niedzielę, 28.10.2018 roku w okolicach Ligoty Wielkiej (gmina Łagiewniki) zostały po raz pierwszy zorganizowane manewry ratownicze. Zastępy ochotniczych straży pożarnych z powiatu dzierżoniowskiego miały za zadanie zmierzyć się zarówno z wymagającymi zadaniami, jak i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Celem manewrów było sprawdzenie i doskonalenie posiadanych umiejętności, wskazanie obszarów do dalszego szkolenia oraz określenie ewentualnych braków sprzętowych mogących mieć wpływ na prowadzenie prawdziwej akcji ratowniczej.

Działania prowadzone były na kilku stacjach. Strażacy musieli zmierzyć się zarówno z prostymi działaniami, z którymi spotykają się na co dzień, jak i z bardziej złożonych i wymagającymi scenariuszami. Zadaniem uczestników manewrów było m.in.

 • udzielenie pomocy drwalowi przygniecionemu przez drzewo i osobie porażonej prądem,
 • wyciągnięcie z wody i udzielenie pomocy tonącemu,
 • bezpieczna ewakuacja myśliwego, który ze względu na problemy zdrowotne nie mógł sam zejść z ambony,
 • pomoc pracownikowi, który uległ wypadkowi w kamieniołomie.

Pogoda sprawiła, ze przygotowane przez organizatorów zadania stały się trudniejsze niż zakładano. Sporym wyzwaniem była praca w deszczu i temperaturze bliskiej 0 stopni Celsjusza oraz dojazd polnymi i leśnymi drogami.

Ostatnim zadaniem w czasie manewrów był wypadek komunikacyjny do którego doszło na terenie wsi Ligota Wielka. Zgłoszenie mówiło o wypadku dwóch samochodów osobowych i kilku osobach poszkodowanych.

Pierwsze na miejsce dotarły zastępy z Ligoty Wielkiej i Jaźwiny. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wstępnym rozpoznaniu sytuacji KRD prosi o zadysponowanie dodatkowych sił i środków. Jeden z poszkodowanych znajduje się pod samochodem, kolejni są uwięzieni w jednym z pojazdów. Dostęp do nich jest utrudniony ze względu na to, że z jednej strony samochód jest oparty o drzewo, a z drugiej blokuje go inny pojazd uczestniczący z zdarzeniu. Ratownicy docierają do poszkodowanych przez bagażnik, jednocześnie robią dostęp za pomocą narzędzi hydraulicznych.

Poszkodowani są po kolei ewakuowani z pojazdów. Strażacy ćwiczyli również zabezpieczenie miejsca lądowania śmigłowa LPR, który prawdopodobnie byłby dysponowany to tego typu zdarzenia.

Była to pierwsza edycja manewrów. Organizatorzy chcieli sprawdzić swoje możliwości techniczne, zainteresowanie OSP w udziale w tego typu formie doskonalenia swoich umiejętności. Planowane jest przygotowanie za rok kolejnej edycji, na szerszą skalę. Organizatorzy mają nadzieję, że ich wydarzenie wpisze się na stałe do kalendarza.

Uczestnicy manewrów:

 • OSP Ligota Wielka
 • OSP Jaźwina
 • OSP Łagiewniki
 • OSP Sienice
 • OSP Oleszna
 • OSP Bielawa
 • OSP Gilów
 • OSP Roztocznik

Polecamy: OSP Ligota Wielka Ochotnicza Straż Pożarna w Jaźwinie OSP Bielawa pow. Dzierżoniów OSP Łagiewniki OSP Sienice

Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w manewrach.

Szczególne podziękowania dla druhów z OSP Sienice za pomoc w wyciągnięciu auta.

Tekst: Konrad Pluciński, zdjęcia: Kamil Czereba i Konrad Pluciński

Strażacki.pl

W niedzielę, 28.10.2018 roku w okolicach Ligoty Wielkiej (gmina Łagiewniki) zostały po raz pierwszy zor

Galeria

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet