Licheń Stary

Jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym

Jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym

18 września 2016 roku w Licheniu Starym zakończyły się jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. W zawodach uczestniczyły 44 załogi OSP, w tym 5 załóg kobiecych. Mistrzem Polski w Klasyfikacji Generalnej po raz piąty z rzędu jest OSP Licheń Stary I. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi OSP Wilczyn oraz OSP Licheń Stary II z województwa wielkopolskiego. Najlepszą załogą kobiecą jest OSP Licheń Stary. Konkurencję specjalną Water Fighters wygrali strażacy ratownicy z OSP Kuligów (woj. mazowieckie).

Wczoraj, 18 września 2016r., w wielkopolskim Licheniu Starym zakończyły się X Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. W zawodach uczestniczyło 168 strażaków ratowników z całej Polski reprezentujących 44 załogi, w tym 5 załóg kobiecych. W Mistrzostwach uczestniczyły załogi reprezentujące OSP, które specjalizują się w ratownictwie wodnym i powodziowym, i dysponują własnym sprzętem pływającym. Każda edycja Mistrzostw jest doskonałą okazją dla strażaków-ratowników do sprawdzenia przygotowania merytorycznego i kondycji fizycznej w ostrej rywalizacji, w której liczy się czas, precyzja wykonywania poszczególnych czynności, stopień wyszkolenia i praca zespołowa. Jest to także forma intensywnego, twardego treningu połączona z możliwością wymiany doświadczeń z kolegami i koleżankami z innych załóg z całej Polski.

Rywalizacja przebiegała w 7 konkurencjach podstawowych takich jak budowa wału przeciwpowodziowego, rzuty ratownicze kołem i rzutką, ratowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej, ratowanie tonącego przy użyciu łodzi wiosłowej i spektakularny slalom łodzi motorowych. Tradycyjnie, rozegrano również konkurencję specjalną Water Fighters, której reguły przygotowuje Partner Strategiczny Mistrzostw. Wszystkie konkurencje są skonstruowane według dokładnie określonych zasad, by ich przebieg i wykonanie odzwierciedlały rzeczywiste warunki w jakich strażacy-ratownicy prowadzą akcje ratownicze. „W finale jubileuszowych Mistrzostw warto spojrzeć wstecz i wspomnieć, że pomysłodawcami Mistrzostw był Krzysztof Sobaszek – właściciel Mariny Murzynowo i Dariusz Podgórny z Aries Power Equipment. Historia Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowymsięga 2005r., gdy odbyły się pierwsze Ogólnopolskie Zawody w Murzynowie k/ Płocka. Pierwsze dwie edycje potwierdziły ogromne zainteresowanie tym formatem rywalizacji i od 2008 r. zawody są organizowane w randze Mistrzostw Polski. Początkowo w zawodach uczestniczyło ok. 30 załóg. Z czasem, Mistrzostwa stały się marką w naszej branży, a zainteresowanie nimi środowiska stale wzrasta, czego świadectwem jest między innymi liczba uczestników tegorocznej edycji.” - mówi Wiesław Golański, Wicedyrektor Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. „Dziś obserwujemy też zmianę pokoleń – na Mistrzostwach jak i w ochotniczych strażach pożarnych. Z satysfakcją patrzę na rodziców z synami i córkami biorących czynny udział w akcjach ratowniczych oraz w naszych Mistrzostwach. To pokazuje jak istotny jest walor wychowawczy ochotniczych straży pożarnych, które niosą pomoc i aktywnie uczestniczą w życiu codziennym swoich społeczności.”

Mistrzem Polski 2016 w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym w Klasyfikacji Generalnej jest załoga OSP Licheń Stary I z województwa wielkopolskiego – sześciokrotny Mistrz Polski, który od pięciu lat zajmuje najwyższe miejsce na podium. „Zdobycie złotego medalu po raz szósty w historii Mistrzostw i obrona tytułu Mistrza Polski po raz piąty z rzędu to dla nas wszystkich ogromna satysfakcja. Tym większa, że w tym roku na podium Klasyfikacji Generalnej stanęły dwie załogi Lichenia Starego, a jednocześnie pełniliśmy odpowiedzialną rolę gospodarza Mistrzostw. Przygotowanie wszystkich załóg jest coraz lepsze, a poziom Mistrzostw - coraz bardziej wyśrubowany, tym samym zdobycie tego najważniejszego tytułu jest coraz trudniejsze. Dowodem jest punktacja – ubiegłoroczne wyniki Mistrza Polski dziś zapewniłyby zaledwie piąte miejsce. Jednocześnie jest to potwierdzenie, że ochotnicze straże pożarne stale doskonalą swoje umiejętności, by sprawnie i skutecznie przeprowadzać akcje ratownicze. ” – powiedział Piotr Maciejewski, Prezes OSP Licheń Stary i sternik załogi Licheń Stary I – Mistrza Polski 2015 w Klasyfikacji Generalnej.

Mistrzowie Polski stają się jednocześnie właścicielami Nagrody Głównej - ratowniczej łodzi hybrydowej FALCON 450/SPORT z silnikiem Honda BF30, wyposażeniem dodatkowym oraz przyczepą podłodziową. „Jest to uniwersalna, szybka i stabilna łodź ratownicza z optymalnym napędem czyli silnikiem o mocy 30 KM, będąca najpopularniejszym zestawem dla OSP do prowadzenia akcji ratowniczych na akwenach średniej wielkości, na których występuje zafalowanie. Od pierwszej edycji Mistrzostw z satysfakcją fundowaliśmy nagrody, za pomocą których OSP może sprawnie nieść pomoc. Tegoroczna Nagroda Główna jest podstawowym narzędziem służb specjalizujących się w ratownictwie wodnym – jej parametry techniczne zapewniają bezpieczne i sprawne prowadzenie akcji, nowoczesna konstrukcja i paliwo-oszczędny silnik zapwniają niskie koszty eksploatacji a jej uniwersalne rozmiary umożliwiają łatwy transport i przechowywanie w niewielkich strażnicach. Taka właśnie idea przyświeca nam od samego początku Mistrzostw, dla których inspiracją były dwie dramatyczne w skutkach powodzie w 1997 i 2000 roku, gdy okazało się, że służby ratownicze nie posiadały lub miały odczuwalne braki w profesjonalnym sprzęcie do ratowania życia ludzkiego i mienia. Dziś, z nieukrywaną przyjemnością, wręczyliśmy Mistrzowi Polski łódź z silnikiem i wyposażeniem gotową do natychmiastowego użytku – do treningów oraz do prowadzenia akcji, gdy zajdzie taka konieczność.” – powiedział Paweł Porucznik, Dyrektor Generalny Aries Power Equipment/Honda Marine, Partnera Strategicznego Mistrzostw.

Wicemistrzami Polski są dwie załogi z województwa wielkopolskiego. Drugie miejsce zajęła załoga OSP Wilczyn, a trzecie – OSP Licheń Stary II.

Wicemistrzowie Polski w Klasyfikacji Generalnej wracają z Mistrzostw z najnowocześniejszymi zestawami środków ochrony osobistej strażaka. „Zgodnie z naszą dewizą mówiącą, że chronimy strażaków od stóp do głów, oferujemy najlepszym w tych Mistrzostwach pełny pakiet ochrony osobistej każdego strażaka od butów Brandbull z wkładką kevlarową chroniącą stopy, poprzez wygodne ubranie FHR008 zabezpieczające swobodę pracy, rękawice FHR001 o najwyższym piątym poziomie zręczności, które umożliwiają wykonywanie wszelkich czynności, w tym pracę z narzędziami hydraulicznymi jak i obsługę radiotelefonów. W pakiecie znajdują się też lekkie hełmy strażackie Tytan oraz hełmy bojowe Vulcan.” – powiedział Kamil Górecki, Prezes Zarządu Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego, fundatora nagród dla Wicemistrzów Polski.

W klasyfikacji „Najlepsza Załoga Kobieca” zwyciężyły strażaczki-ratowniczki z OSP Licheń Stary. Na 2. miejscu jest załoga OSP Bratian z woj. warmińsko-mazurskiego, a na 3. miejscu – OSP Brdów z woj. wielkopolskiego.

Najlepszymi w konkurencji specjalnej Water Fighters w tym roku są strażacy-ratownicy z OSP Kuligów (woj. mazowieckie), którzy jednocześnie wzbogacą swoje wyposażenie o motopompę WT30 X o wydajności do 72 000 l/h i z maksymalną wysokością ssania 8 m oraz podawania – 25 m.

Wyniki X Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym

Klasyfikacja Generalna

Mistrz Polski 2016 – OSP Licheń Stary I (woj. wielkopolskie)

I Wicemistrz Polski 2016 – OSP Wilczyn (woj. wielkopolskie)

II Wicemistrz Polski 2016 – OSP Licheń Stary II (woj. wielkopolskie)

4. miejsce – OSP Stalowa Wola (woj. podkarpackie)

5. miejsce - OSP Opoczno (woj. łódzkie)

6. miejsce – OSP Ostrzyce (woj. pomorskie)

Klasyfikacja „Najlepsza załoga kobieca”

  1. miejsce – OSP Licheń Stary (woj. wielkopolskie)

  2. miejsce – OSP Bratian (woj. warmińsko-mazurskie)

  3. miejsce – OSP Brdów (woj. wielkopolskie)

Konkurencja Specjalna Water Fighters

Mistrz Polski – OSP Kuligów (woj. mazowieckie)

Najlepsza załoga kobieca – OSP Sieraków (woj. wielkopolskie)

Mistrzowie Polski 2016 w konkurencjach podstawowych

I Budowa wału przeciwpowodziowego – OSP Licheń Stary II (woj. wielkopolskie)

II Rzuty ratownicze kołem i rzutką ratunkową - OSP Wilczyn (woj. wielkopolskie)

III Podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej:

kl.1 (moc silnika do 49KM) – OSP Licheń Stary I (woj. wielkopolskie)

kl.2 (moc silnika od 50KM) – OSP Kaniów (woj. śląskie)

IV Wyścig łodzi wiosłowych – OSP Licheń Stary I (woj. wielkopolskie)

V Holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową wraz z manewrowaniem:

kl.1 (moc silnika do 49KM) – OSP Stalowa Wola (woj. podkarpackie)

kl.2 (moc silnika od 50KM) – OSP Augustów-Lipowiec (woj. podlaskie)

VI Podejmowanie tonącego z wody do łodzi wiosłowej – OSP Licheń Stary I (woj. wielkopolskie)

VII Manewrowanie łodzią motorową – slalom:

kl.1 (moc silnika do 49KM) - OSP Opoczno (woj. łódzkie)

kl.2 (moc silnika od 50KM) – OSP Kaniów (woj. śląskie)

Strażacki.pl

18 września 2016 roku w Licheniu Starym zakończyły się jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Strażak&oacu

Galeria