Lotniskowa Straż Pożarna Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka

Lotniskowa Straż Pożarna Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka 

Zaprzyjaźniona redakcja Krosno112 niedawno gościła w Porcie Lotniczym Rzeszów - Jasionka. Głównym celem wizyty była oczywiście Lotniskowa Straż Pożarna. Zapraszamy do artykułu i fotorelacji.

 

Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka (to oficjalna nazwa) położony jest 7 km od centrum Rzeszowa. Lotnisko posiada betonową drogę startową o długości 3,2km (jedna z najdłuższych w kraju), która przystosowana jest do lądowania wszystkich typów samolotów, nawet największego pasażerskiego samolotu "SuperJumbo" Airbusa A380. W pobliżu lotniska krzyżują się dwie główne drogi, autostrada A4 oraz droga krajowa nr 19 (w przyszłości droga ekspresowa S19). Lotnisko w 2013 roku obsłużyło 589920 pasażerów i zanotowało prawie 5% wzrostu w porównaniu z 2012 rokiem. W maju 2014 przez port przewinęło się 52249 podróżnych. Z lotniska można dolecieć m.in. na dwa londyńskie lotniska Londyn Luton i Londyn Stansted, do Dublina, Rzymu, Paryża, Oslo, Manchasteru, East Midlands, Bristolu, dwa razy dziennie do Frankfurtu, cztery razy dziennie do Warszawy. Dawniej z lotniska można było polecieć bezpośrednio za Atlantyk do Nowego Jorku i Newark, jednak obecnie prowadzone są rozmowy na temat uruchomienia połączenia do Miami na Florydzie. Obecny terminal jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Został oddany do użytku w 2012 roku. Na lotnisku cały czas trwają prace remontowe i budowlane, które mają poprawić jeszcze bardziej komfort podróżnych oraz ich bezpieczeństwo. 

Nad bezpieczeństwem lądujących i startujących samolotów czuwa 24 godziny na dobę Lotniskowa Straż Pożarna. W niedawno wyremontowanym i przebudowanym budynku LSP stacjonuje w trybie zmianowym kilkudziesięciu strażaków, niektórzy z nich są również ratownikami medycznymi. Mają oni do dyspozycji najnowocześniejsze samochody ratownicze m.in. ciężkie wozy gaśnicze Felix, Chinetti Tiger, Barracuda, lekkie Volkswageny ratownictwa technicznego i medycznego oraz lekkiego operacyjnego Nissana. Na wyposażeniu znajdują się również wózki do ściągania samolotów, przyczepki ratownictwa medycznego. 

Ważny dla bezpieczeństwa portu jest także system zaopatrzenia w wodę do celów ratowniczych. System opiera się na ciągu hydrantów wzdłuż pasa startowego, aby w razie akcji gaśniczej na pasie, strażacy mogli pobierać wodę bezpośrednio w miejscu jej prowadzenia. W sumie jest to 10 hydrantów wzdłuż pasa. 

W razie sytuacji zagrożenia np. awaryjnego lądowania, strażacy mają 2,5 minuty na dojazd w każde miejsce lotniska. Umożliwiają im to jedne z najnowocześniejszych wozów bojowych. Są to:

GCBAPr 10/60+250 FELIX 6x6/ISS Wawrzaszek - pierwszy wyjazd
GCBAPr 13/60+250 Chinetti Tiger/S 6x6
GCBAPr 13/60+250 Chinetti Tiger/S 6x6
GCBAPr 12/54+250 Boughton Barracuda 6x6
SLRt Volksvagen T4
SLRMed Volksvagen T5/WAS
SLOp Nissan Terrano

Lotniskowi strażacy wbrew pozorom nie nudzą się w pracy. Zgodnie z procedurami wyjeżdżają zabezpieczać m.in. tankowanie paliwa do samolotów, czy też załadunki cargo, ale również wyjeżdżają do pożarów i wypadków zlokalizowanych przy terenie lotniska, które mogą wpłynąć na jego funkcjonowanie. 

Nasza redakcja dziękuje Portowi Lotniczemu Rzeszów - Jasionka za umożliwienie przeprowadzenia sesji zdjęciowej na terenie lotniska.

 { rsmediagallery tags="20140609_lotniskowa_straz_pozarna_rzeszow_jasionka"}

Tekst: mm/md/jj; fot. Konrad Zarzyczny, Paulina Kowalska, Adam Hejnar

Strażacki.pl