Manewry ratownicze POLEX 2013

Manewry ratownicze POLEX 2013

Od wtorku 22 kwietnia 2013 roku trwają Międzynarodowe ćwiczenia "Polex 2013" zorganizowane na poligonie w Żaganiu przez Państwową Straż Pożarną, która w bieżącym roku pełni funkcję wiceprzewodnictwa grupy regionalnej INSARAG Europa/Afryka/Bliski Wschód oraz Sekretariat INSARAG. Jest to jedno z największych takich przedsięwzięć w Polsce.

Celem ćwiczeń jest m.in.:

  • sprawdzenie całego procesu działań międzynarodowych grup poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych,
  • organizacja ćwiczenia dla krajów grupy regionalnej Europa/Afryka/Bliski Wschód,
  • przetestowanie nowej metodyki koordynacji działań poszukiwawczo-ratowniczych, opracowanej w ramach operacyjnej grupy roboczej INSARAG,
  • współpraca grup ratowniczych z zespołem ekspertów ONZ ds. szacowania skutków, katastrof (UNDAC), którzy będą tworzyć trzon sztabu OSOCC oraz punkt przyjęcia sił RDC,
  • przygotowanie grupy USAR POLAND do recertyfikacji zgodnie z wytycznymi INSARAG w 2014 r.

Manewry zorganizowano pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uczestniczą w nich grupy poszukiwawczo-ratownicze działające w ramach Międzynarodowej Grupy Doradczej ds. Poszukiwań i Ratownictwa (INSARAG). Na żagańskim poligonie pojawili się ratownicy i eksperci z Niemiec, Rosji, Białorusi, Czech i Rumunii. Część z grup uczestniczących w działaniach przechodzi recertyfikację - uzyskanie dokumentu wystawianego przez ONZ oznacza, że grupa ratowników jest zdolna do działania w każdym rejonie świata.

W ćwiczeniach uczestniczy między innymi Polska Ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza PSP, która uczestniczyła w akcji ratowniczej na Haiti, gdzie polscy strażacy zostali wysłani na pomoc ofiarom najsilniejszego od ponad 200 lat trzęsienia ziemi o sile 7,3 stopni w skali Richtera.

Scenariusz manewrów zakłada działania ratowników w dwóch miastach, które zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi. Została poszkodowana duża liczba osób i trzeba przeszukiwać gruzowiska. Każda grupa na starcie otrzymała określone zadania. Te scenariusze będą bardzo dynamicznie się zmieniały.

Ćwiczenia zostały zaplanowane w taki sposób, aby uczestniczące w nich grupy prowadziły działania ciągłe przez 36 godzin od momentu pozorowanego przekroczenia granicy kraju do zakończenia działań. Realizmu manewrów dodawał fakt zaangażowania w działania funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy podejmowali czynności związane z przeprowadzeniem kontroli granicznej grup przekraczających granicę państwową na terenie wirtualnego państwa „Nibylandii”. Wśród przekraczających grup byli ratownicy z Białorusi, Niemiec (THW), Rosji, Polski, Czech i Rumunii. Istotnym elementem tych działań było sprawdzenie nowych zasad koordynacji działań poszukiwawczo – ratowniczych opracowanych przez grupę roboczą do spraw operacyjnych (Operational Working Group) działającą przy INSARAG, a także współpraca grup między sobą i z zespołem ekspertów ONZ ds. szacowania skutków katastrof (UNDAC), którzy tworzą trzon sztabu OSOCC oraz punkt przyjęcia sił RDC.

Na miejscu ćwiczeń przebywa nadbryg. Janusz Skulich, zastępca komendanta głównego PSP, a w dniu dzisiejszym tj. 24 kwietnia 2013 roku poligon wizytował gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP. Obserwatorami w tym dniu byli również komendanci wojewódzcy PSP i komendanci szkół PSP.

Zdjęcia: Komenda Główna PSP

 

 

Strażacki.pl

Manewry ratownicze POLEX 2013

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet