Katowice

Nowa drabina w podziale JRG 1 Katowice

Nowa drabina w podziale JRG 1 Katowice

Decyzją Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach z dniem 2 stycznia do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 wprowadzona została nowa 42-metrowa drabina mechaniczna na podwoziu Iveco.

Nowy nabytek zastąpi wysłużoną 37-metrową mechaniczną drabinę, wyprodukowaną w 1997 roku. Stary sprzęt nie zostanie wycofany z użytku, bo może się przydać jeszcze w innym mieście. O tym, gdzie trafi, zdecyduje wkrótce Komenda Wojewódzka PSP. Zanim drabina weszła do służby, trzeba było przeszkolić wszystkich jej operatorów. Zasięg starej, 37-metrowej drabiny, którą trzeba było ustawiać pod kątem, tak naprawdę wynosił około 30 metrów. Nową 42-metrową można bez problemu ustawić w pionie. Dodatkowo ostatnie 5-metrowe przęsło jest „łamane”, można je więc np. zarzucić na dach, co ułatwia akcję ratunkową. Takich pojazdów z łamanym przęsłem, które są dumą fabryki Magirusa w Ulm, jest w Polsce tylko kilka sztuk.

Drabina Iveco Magirus M-42 L-AS posiada liczne udogodnienia usprawniające akcje ratowniczo-gaśnicze. Począwszy od zwiększonej szybkość rozkładania, możliwości zastosowania jej w ratownictwie wysokościowym (za pomocą specjalnego sprzętu wysokościowego będącego na jej wyposażeniu) po skomplikowane systemy bezpieczeństwa odpowiadające za poziomowanie, pionowanie drabiny, zabezpieczenia przed zderzeniem kosza w przeszkody a skończywszy na dużej ilości systemów elektronicznych.

Dla akcji ratunkowej spore znaczenie ma udźwig kosza. W starym było to zaledwie 180 kg, co oznacza, że poza dwoma ratownikami nikt więcej nie mógł już w nim przebywać. W nowym koszu udźwig to aż 400 kg. Dodatkowo, po zdjęciu kosza, drabina może być używana jako żuraw o maksymalnym udźwigu 4 ton.

Wóz kosztował 3.324.690,00 złotych, środki te pochodziły z budżetu miasta Katowice, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Komendy Wojewódzkiej PSP.

– W Katowicach kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego też podjęliśmy decyzję o przyznaniu środków dla Komendy Miejskiej PSP na zakup nowoczesnej drabiny. Strażacy, którzy z poświęceniem ciężko pracują na rzecz ochrony życia, zdrowia i naszych mieszkańców powinni korzystać z najlepszego sprzętu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Identyczna drabina trafiła do Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu, gdzie zastąpi 22-letnie SD 37 Iveco 140.25.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach kupiła w 2016 roku dzięki dotacji z WFOŚiGW jedenaście samochodów ratowniczo - gaśniczych i specjalnych.

Foto. Sebastian Lis

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Banner SLS Launch 750x100px

Galeria

strazacki.pl/ŁS