OSP Łużna

OSP Łużna 

Pierwsze zapiski o powstaniu straży pożarnej we wsi Łużna pochodzą z roku 1905 kiedy to miał miejsce pożar dworku na Podlesiu, a w wyniku jego uległy spaleniu dokumenty i przywileje. Proboszcz Łużnej, wówczas ks. Władysław Kędra, zwrócił się do mieszkańców aby powstała straż pożarna. 25 lipca w 1905r. podjęto decyzje dotyczące wyznaczenia koni do wożenia beczek z wodą w czasie pożaru a także w sprawie zdobycia ręcznych sikawek.

 

Wtedy to powstała Spółka Strażaków Ochotników która była w tym czasie formalną organizacją. Zbierała się jedynie w czasie wybuchu pożaru. Spółka przekształciła się w Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej w 1911r. Inicjatorami tej decyzji byli radni i zarząd kółka rolniczego. 23 września 1912r. Rada Gminy zobowiązuje naczelnika gminy do wyasygnowania 200-tu koron i zaciągnięcia pożyczki 500 koron w galicyjskim banku ziemskim we Lwowie na zakup sikawki czterokołowej ciągnionej końmi. 25 maja w 1913r. rada gminy uchwala aby wybudować szopę-schowek na pompę i sprzęt pożarny. Sprzęt ten przez czas I wojny światowej ocalał. Po powrocie wysiedlonej ludności z Łużnej w czasie I Wojny Światowej  Straż Pożarna na nowo została przywrócona do życia .

W 1934r. powstało stowarzyszenie Ochotniczych Straży Pożarnych które nie wiadomo jak długo istniało. Należała do niego OSP Łużna, OSP Szalowa i OSP Moszczenica. Komendantem tej organizacji został Szura z Szalowej, a prezesem Dusza Stanisław z Woli Łużańskiej. W 1952r. jednostka otrzymuje pompę motorową Warrington jako przydział z powiatu. W 1964r. OSP Łużna wyposażona zostaje w  wóz strażacki STAR 25. W dniu 7.X.1986r. oddano do użytku nowy budynek OSP i Policji. Następnie został zarejestrowany STAR 200 do którego zamontowano autopompę natomiast STAR 25 w 1989r. przekazany zastał do jednostki Wola Łużańska.

W 1997r. jednostka została włączona do KSRG. W tym roku został poświęcony i przekazany drugi sztandar na obchody 85 rocznicy działalności OSP Łużna. Syrena selektywna została uruchomiona w 1998r. W 2001r. przy strażnicy została wybudowana i poświęcona kapliczka św. Floriana. W 2002r. zakupiono 2-gi samochód marki STEYR a w 2003r. jednostka otrzymuje trzeci nieuzbrojony samochód ratownictwa drogowego.

W 2011 roku strażacy z OSP Łużna wyposażeni zostają w nowy samochód GBA 2,5/16 Mercedes-Benz ATEGO. Podczas IV edycji „Pogórzańskich Atrakcji Naukowych”  w 2013r. wręczono Złoty Znak Związku za wieloletnią, ofiarną działalność dla dobra społeczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej.

Według druhów współpraca z wójtem gminy układa się bardzo dobrze. Nie brakuje sprzętu, czy ubrań specjalnych. Strażacy bardzo prężnie działają na rzecz społeczności lokalnej i gminy. Przeprowadzają pokazy dla dzieci. Biorą udział w uroczystościach kościelnych i państwowych. W 2013r. miał miejsce I Festyn Strażacki. Druhowie mają nadzieje że jego obecność w kalendarzu imprez w Łużnej zagości na dobre.

Na dzień dzisiejszy załoga z Łużnej liczy 64 członków, w tym 39 czynnych. W marcu 2014 założona została Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Na dzień dzisiejszy liczy ona 7 członków. Ratownicy z tutejszej OSP są świetnie wyszkoleni. Na wyposażeniu strażaków znajdują się 3 samochody: Mercedes-Benz ATEGO, Star 200 oraz Fiat Ducato. Na wyposażeniu, którego możemy znaleźć m.in. podstawowy sprzęt gaśniczy, pompy, piły, sprzęt hydrauliczny, szybkie natarcie, AODO czy zestaw PSP R1.

 { rsmediagallery tags="20140607_osp_luzna"}

Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP Łużna.

Strażacki.pl

OSP Łużna