Uwaga

Google Geocoding API error: The request was denied.

Warszowice

OSP Warszowice

OSP Warszowice

Straż pożarna w Warszowicach powstała oficjalnie w 1930r. Do tego czasu działał związek sikawkowych od roku 1923. Pierwszym prezesem OSP był Jan Glicklich. Współzałożycielami OSP byli Jerzy Cimała, Franciszek Chmiel, Jan Konieczny i Jan Wowra.

Pierwsza remiza znajdowała się obok starej karczmy, a jej komendantem był Antoni Krupka. Wyposażona była w sikawkę konną, a do pożarów i ćwiczeń zaprzęgana była do specjalnych zaprzęgów konnych, których właścicielami byli Antoni Krupka, Paweł Niemiec, Sylwester Foks, Alojzy Śledziona i Józef Oleś.

Pierwszy sztandar OSP Warszowice został ufundowany w roku 1943.

Budowę nowej strażnicy rozpoczęto w 1961r, nadzorował ją Jan Wowra, a po jego śmierci Paweł Kubica. Wśród budowniczych tego obiektu byli jeszcze: Henryk Oleś, Leon Wowra, Franciszek Wawrzyczek, Alojzy Glicklich, Antoni Szweda, Eugeniusz Marynowski i Teofil Harazin. Obiekt OSP oddano do użytku w 1965 roku.

Pierwszą motopompę strażacy otrzymali w 1955r., a pierwszy samochód strażacki Dodgie w 1960r. Jego pierwszym kierowcą był Stanisław Siciński, który w 1966r. odebrał dla OSP samochód gaśniczy Studebaker.

Lata 1975-79 to okres słabszej działalności OSP ze względu na brak zaplecza i grupy zgranych ludzi. Działalność OSP poprawiła się i wzrastała od 1980r. Największy sukces na zawodach strażackich odnotowano w 1983r., zdobywając 5 pucharów w zawodach gminnych, rejonowych i wojewódzkich.

Obecnie na swoim wyposażeniu strażacy z OSP Warszowice mają samochód ratowniczo - gaśniczy GCBA Jelcz oraz GBA VOLVO. W latach wcześniejszych druhowie na swoim wyposażeniu mieli Jelcza 003 GBAM oraz autobus AUTOSAN H9-35, a potem Poloneza Truck SLRt.

Informacje dzięki uprzejmości OSP Warszowice. Zdjęcia Arkadiusz Tasior.

Strażacki.pl

Straż pożarna w Warszowicach powstała oficjalnie w 1930r. Do tego czasu dz

Galeria