Licheń Stary

X Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym

X Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym

16-18 września br. w Licheniu Starym odbędą się X Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. O tytuł Mistrza Polski będzie walczyć 48 załóg strażaków-ratowników OSP z całej Polski, w tym 6 drużyn kobiecych.

W połowie września 2016r. do wielkopolskiego Lichenia Starego przyjedzie ok. 200 strażaków-ratowników OSP z całej Polski, by konkurować o tytuł najlepszej załogi w X Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. Do tegorocznej rywalizacji w 7 konkurencjach podstawowych oraz specjalnej - Water Fighters, przystąpi 48 załóg z 14 województw, w tym 6 załóg kobiecych.

Mistrzostwom będzie towarzyszyć urozmaicony program dla widzów. m. in. sobotni koncert legendy polskiego rocka – zespołu „Oddział Zamknięty” i pokaz fajerwerków nad jeziorem Licheńskim, niedzielny pokaz akcji ratowniczej w wykonaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Lichenia Starego oraz wiele innych atrakcji, dzięki czemu będzie to atrakcyjna forma spędzenia czasu dla całych rodzin.

Mistrzostwa rozpoczną się w piątek, tradycyjnie, paradą pojazdów z łodziami ulicami Lichenia. Rywalizacja sportowa będzie przebiegać na wodzie i na lądzie w 7 konkurencjach podstawowych. Dodatkowo rozegrana będzie konkurencja specjalna Water Fighters przygotowywana przez Partnera Strategicznego Mistrzostw, której reguły zawodnicy poznają dopiero tuż przed jej rozpoczęciem. Zawody rozpoczną się w piątek wieczorem budową wału powodziowego, a zakończą w niedzielę – spektakularnym slalomem łodzi motorowych.

W Mistrzostwach biorą udział załogi – męskie i kobiece - reprezentujące jednostki OSP, specjalizujące się w ratownictwie wodnym i powodziowym, dysponujące własnym sprzętem pływającym. Ponieważ z założenia Mistrzostwa są formą twardego treningu połączonego z ostrą rywalizacją, konkurencje są skonstruowane według ściśle określonych zasad i schematów, by warunki, stopień trudności ich wykonywania wiernie odzwierciedlały realia w jakich strażacy-ratownicy prowadzą akcje na co dzień. Sędziowie oceniają załogi według najważniejszych kryteriów, które są decydujące podczas rzeczywistych akcji ratowniczych – liczy się czas, sprawność, przygotowanie merytoryczne, precyzja wykonywania poszczególnych czynności i praca zespołowa.

„Strażacy-ratownicy OSP pełnią bardzo ważną rolę w życiu swoich społeczności. Często to oni właśnie są pierwsi w miejscu wydarzenia. Każdego roku, w ujęciu ogólnokrajowym, jednostki OSP uczestniczą w ok. 250 tyś. interwencji, w których pożary, w 2015 roku stanowiły 36%, a wszelkiego rodzaju miejscowe zagrożenia – aż 60%. Te dane praktycznie mówią same za siebie. Dlatego strażacy zrzeszeni w OSP muszą systematycznie się szkolić oraz doskonalić wiedzę i umiejętności, i nasze Mistrzostwa Polski są doskonałym egzaminem weryfikującym ich umiejętności. Naprawdę cieszy nas, jako Związek OSP, tak liczna rzesza zawodników i zawodniczek, chętnych do wzięcia udziału w rywalizacji o randze krajowej.” – mówi Teresa Tiszbierek, Wiceprezes Zarządu Głównego i rzecznik prasowy Związku OSP RP.

Zwycięzcy Klasyfikacji Generalnej i poszczególnych konkurencji, wraz z prestiżowymi pucharami, medalami i dyplomami, otrzymają wartościowe nagrody do praktycznego zastosowania w postaci łodzi ratowniczej, silników zaburtowych oraz innego specjalistycznego sprzętu ratowniczego, umundurowania i odzieży ochronnej a także nagrody finansowe na zakup wyposażenia OSP. W ubiegłym roku, zwycięska załoga OSP Licheń Stary, oprócz Pucharu Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP, medali i dyplomu, otrzymała nagrodę pieniężną na zakup sprzętu i umundurowania, hełmy do ratownictwa TYTAN HOT oraz nagrodę główną – silnik zaburtowy Honda BF 30 - ufundowaną przez Partnera Strategicznego Mistrzostw Aries Power Equipment/Honda Marine. „Startujemy w tych Mistrzostwach Polski od samego początku i wszystkie starty mogę uznać za sukces. Z roku na rok poziom mistrzostw jest coraz wyższy i tym samym coraz trudniej jest walczyć o pierwsze miejsce. Kilkakrotnie stawaliśmy na podium, a tytuł Mistrza Polski utrzymujemy już od czterech lat. Zdobyte nagrody umożliwiły nam uzupełnienie potrzeb naszej jednostki i jest to ważny aspekt, ponieważ nowoczesny i profesjonalny sprzęt zapewnia nam jak najlepsze wykonywanie zadań.” - mówi PiotrMaciejewski, Prezes OSP Licheń Stary.

W tym roku każda z załóg ma szansę stanąć na podium i wrócić z Mistrzostw z praktycznymi nagrodami. Nagrodą Główną dla Mistrza Polski w Klasyfikacji Generalnej będzie ratownicza łódź hybrydowa FALCON 450/SPORT z silnikiem Honda BF30, wyposażeniem dodatkowym oraz przyczepą podłodziową czyli nagrodą główną Mistrzostw. „Towarzyszymy tym Mistrzostwom od samego początku jako partner strategiczny i od lat osobiście obserwuję zmagania strażaków-ratowników. Z wielkim szacunkiem podchodzę do strażaków, zarówno z OSP jak i państwowych służb, za ich wkład w ratowanie ludzi. Co roku podziwiam z jakim zaangażowaniem rywalizują w tych mistrzostwach i z tym większą przyjemnością przekazujemy nagrody dla najlepszych. W tym roku, z okazji jubileuszowej edycji mistrzostw, zwycięskiej załodze oferujemy pełny zestaw – lekką i szybką łódź hybrydową Falcon 450 Sport wraz z silnikiem BF30, najbardziej popularny i sprawdzony w praktyce przez służby prowadzące akcje ratownicze. Najważniejsze, że nagroda główna jest gotowa do natychmiastowego użytku – do treningów i do akcji, gdy zajdzie taka konieczność.” – powiedział Paweł Porucznik, Dyrektor Generalny Aries Power Equipment/Honda Marine, Partnera Strategicznego Mistrzostw. Wicemistrzowie Polski, miejsce II i III w Klasyfikacji Generalnej, przywiozą z Mistrzostw m. in. najnowocześniejsze zestawy środków ochrony osobistej strażaka, w tym lekki hełm strażacki TYTAN oraz buty, rękawice i ubranie specjalne, ufundowane przez Sponsora Głównego Mistrzostw - Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego.

PROGRAM MISTRZOSTW, 16-18 września 2016, Licheń Stary

Piątek 16 września

godz. 19.00 – parada wozów strażackich z łodziami przez Licheń

godz. 20.30 - I konkurencja: Budowa wału przeciwpowodziowego

Sobota 17 września

godz. 08.30 – Uroczyste rozpoczęcie Mistrzostw

godz. 09.00 - II konkurencja: Rzuty ratownicze kołem i rzutką

godz. 10.30 - III konkurencja: Podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej

godz. 13.00 - IV konkurencja: Wyścig łodzi wiosłowych

godz. 15.00 - V konkurencja: Holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową

godz. 17.00 - Konkurencja specjalna Water Fighters

Koncert zespołu „Oddział Zamknięty” – wstęp wolny
Pokaz fajerwerków

Niedziela 18 września

godz. 09.30 - VI konkurencja: Podejmowanie tonącego z wody do łodzi wiosłowej

godz. 11.30 - VII konkurencja: Manewrowanie łodzią motorową – slalom

Pokaz akcji ratowniczej – Młodzieżowa Drużyna Ratownicza Licheń

godz. 16.00 – Ogłoszenie wyników i uroczystość zamknięcia X edycji Mistrzostw

Nasz portal objął patronat medialny nad mistrzostwami.

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Galeria