Prezydent podpisał nowelizację ws. świadczeń dla strażaków ochotników

Prezydent podpisał nowelizację ws. świadczeń dla strażaków ochotników

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o ochronie przeciwpożarowej, która mówi m.in. o tym, że strażacy ochotnicy którzy ulegli wypadkowi podczas akcji lub ćwiczeń, będą mieli prawo do świadczeń związanych z niezdolnością do pracy. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku.

Droga do tej chwili była długa i kręta, a zaczęła się w dniu 19.05.2014 roku w remizie OSP Ustronie Morskie gdzie powołany został Komitet Inicjatywy Ustawodawczej w celu dokonania zmiany ustawy o ochronie przeciw pożarowej, tak aby zapewnić  strażakom niezawodowym, którzy ucierpieli w związku z prowadzonymi działaniami ratowniczymi lub ćwiczeniami, zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne na okres niezdolności do pracy. Po zainicjowaniu komitetu i zebraniu 100 tys podpisów inicjatywę przejął Parlamentarny Zespół Strażaków i jeszcze w marcu złożył projekt w Sejmie.

W obecnym stanie prawnym, członek Ochotniczej Straży Pożarnej, który ucierpiał w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczej lub ćwiczeń, nie był zatrudniony na umowę o pracę, np. będąc osobą uczącą się, bezrobotną, zatrudnioną na umowę zlecenie itp. jest pozbawiony  jakichkolwiek świadczeń przez okres choroby i rehabilitacji. Teraz to się zmieni.

Po wejściu w życie nowych przepisów rekompensata wyniesie 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jej wysokość będzie ustalać właściwy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Rekompensata będzie wypłacana maksymalnie przez łączny okres pobierania zasiłku chorobowego i rehabilitacyjnego, czyli do 18 miesięcy.

Zdjęcie ilustrowane.

Strażacki.pl

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o ochronie przeciwpożarowej, któ

Galeria