Program szkolenia z ratownictwa technicznego w KSRG zatwierdzony

Program szkolenia z ratownictwa technicznego w KSRG zatwierdzony

W piątek, 16 grudnia Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski zatwierdził Program szkolenia z ratownictwa technicznego realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym.

Celem szkolenia jest przygotowanie ratownika do prowadzenia działań z ratownictwa technicznego drogowego i szynowego w zakresie podstawowym, określonym „Zasadami organizacji ratownictwa technicznego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym”.

Program opracowany został przez st. kpt. Jacka Gwrońskiego z Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.

W konsultacjach merytorycznych udział wziął mł. bryg. Krzysztof Chorobik, pracownik Wydziału Kształcenia Zawodowego Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie oraz szkoły pożarnicze i Komendy Wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej.

Plan nauczania to pięć tematów:
1.Podstawowe działania ratownicze
2.Bezpieczeństwo działań
3.Budowa pojazdów
4.Sprzęt wykorzystywany w działaniach w transporcie drogowym i szynowym
5.Działania ratownicze

Na realizację planu przewidziano 40 godzin dydaktycznych, w tym 10 godzin na zajęcia teoretyczne, 24 na praktyczne i 6 na końcowe.

Ćwiczenie końcowe ma polegać na przeprowadzeniu symulowanej akcji związanej z działaniami z zakresu ratownictwa technicznego na poziomie podstawowym. Scenariusz może zawierać wszystkie przećwiczone wcześniej elementy związane z działaniami ratowniczymi. Według programu rozpoczyna się od przyjęcia zgłoszenia i zadysponowania na miejsce zdarzenia. Na miejscu należy wykonać czynności ratownicze związane z uwolnieniem osoby lub osób przebywających w pojeździe.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie nabytych umiejętności z zakresu wykonania technik ratowniczych przy użyciu sprzętu przewidzianego do prowadzenia działań ratowniczych w zakresie podstawowym.

 

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

strazacki.pl/ŁS