Lachowice

Relacja z IV edycji Podbabiogórskich Zawodów Ratowniczo-Gaśniczych

Relacja z IV edycji Podbabiogórskich Zawodów Ratowniczo-Gaśniczych

IV edycja Podbabiogórskich Zawodów Ratowniczo-Gaśniczych za nami. W dniach 14 i 15 września Lachowice stały się centrum zmagań strażackich dla województw: małopolskiego i śląskiego. W tegorocznej edycji zawodów udział brało 30 jednostek z powiatu suskiego, wadowickiego, żywieckiego, bielskiego, krakowskiego, tarnowskiego, limanowskiego oraz pszczyńskiego.

Czwarta edycja organizowanych przez OSP Lachowice i KP PSP w Suchej Beskidzkiej zawodów była pełna sportowej i strażackiej rywalizacji. Uczestnicy brali udział w 4 zadaniach nocnych i 6 dziennych. Każda z jednostek dysponowała czasem 10 minut przypadającym na każde z zadań. Zadania były rozmaite – te nocne były szczególnie widowiskowe. W jednym z nich strażacy musieli uporać się z pożarem specjalnie postawionego przez organizatorów domu. Musieli również – będąc wyposażonym w sprzęt ODO – wydostać rannego z pomieszczeń. Kolejne z zadań symulowało uderzenie samochodu osobowego w rowerzystę, a w konsekwencji zderzenie pojazdu z drzewem. Kluczowym dla wyniku akcji było odpowiednie przeprowadzenie przez strażaków wywiadu SAMPLE. Strażacy musieli stawić czoła również wypadkowi polegającemu na upadku dwóch osób z 3 metrowego podnośnika. Ostatnie z zadań miało z pozoru luźniejszy charakter – polegało na wymianie opony w wozie strażackim. Na takie sytuacje strażacy również muszą być przygotowani.

Zadania dzienne również wymagały sporo skupienia i zaangażowania jednostek. W jednym z nich wykorzystany został nawet… pociąg osobowy. Strażacy musieli szczególną uwagę zwrócić na zabezpieczenie elektrycznego zespołu trakcyjnego. Dodatkowo zespoły musiały zmierzyć się z trudami pożaru lasu i rannym kierowcą pojazdu gaśniczego. Kolejnym punktem była pomoc rannemu operatorowi koparki, który został ukąszony przez szerszenia i zasłabł. Zadanie utrudniał głęboki wykop, który należało pokonać przy użyciu drabin. Podczas wydarzenia nie zabrakło testu wiedzy oraz testu sprawnościowego na Najtrwalszą Jednostkę Zawodów. O godzinie 17 nastąpiło uroczyste zakończenie zawodów. Najlepszą jednostką – drugi rok z rzędu – została OSP Bestwina. Kolejne miejsca należały do OSP, Czechowice, OSP Kuków, OSP Zabrzeg, OSP Czaniec, OSP Kryspinów, OSP Świętoszówka, OSP Białka. Pozostałe zastępy zajęły ex aequo 11 miejsce.

Już teraz zapraszamy wszystkich na jubileuszową, piątą edycje zawodów, która odbędzie się we wrześniu 2019 roku.

Przygotowania do V Podbabiogórskich Zawodów Ratowniczo-Gaśniczych Lachowice 2019 uważamy za otwarte!

Strażacki.pl

IV edycja Podbabiogórskich Zawodów Ratowniczo-Gaśniczych za nami. W dniach


Sklep pożarniczy Florian

etui strazackie na telefon


Galeria

blog comments powered by Disqus