Gdańsk

Gdańsk: Wypadek i pożar w tunelu pod Martwą Wisłą

Gdańsk: Wypadek i pożar w tunelu pod Martwą Wisłą

W sobotnią noc z 10 na 11 czerwca br. w tunelu samochodowym pod rzeką Martwą Wisłą, prowadzącym ze stadionu Energa Arena oraz Węzła - Ku Ujściu odbyły się ćwiczenia służb ratunkowych, oraz pracowników zarządzania tunelem. Pomogła w tym Akademia Górniczo Hutnicza z Krakowa, która miała za zadanie przeprowadzić badania z zakresu  ewakuacji dużej liczby osób. Do eksperymentu zgłosiło się 90 osób, każda osoba została wyposażona w numer oraz obrączkę rejestrującą czas ewakuacji z centralnego - najniższego punktu tunelu. Równocześnie zostały przećwiczone procedury podczas ewakuacji i pożaru.

Około 22:30 do nitki T2 wjechał autobus miejski z pasażerami na pokładzie, gdy już znalazł się w ustalonym punkcie, doszło do zadymiania tunelu i włączenia alarmu przeciwpożarowego nakazującego opuszczenie pojazdów i udanie się do wyjść ewakuacyjnych, do równoległej nitki T1. Takie próby odbyły się dwie, podczas drugiej próby ewakuacji obsługa tunelu powiadomiła straż pożarną. Strażacy z JRG 1 i JRG 5 mieli dzięki temu możliwość zapoznania się ze specyfikacją tunelu, zdarzeniami jakie mogą wystąpić oraz instalacjami elektrycznymi i p.poż.

Około 0:30 rozpoczęła się inscenizacja masowego zdarzenia - na nitce T2 prowadzącej z węzła Ku Ujściu w kierunku stadionu Energa Arena doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych, na to wszystko najechał autobus miejski. W samochodach osobowych było pięciu rannych. Na wskutek wypadku doszło do zapalenia się jednego z aut i pożaru. Tunel momentalnie wypełnił się dymem. Centrum Zarządzania Tunelem wydało komunikat do ewakuacji i powiadomionu służby ratunkowe.

Pierwsi na miejscu znaleźli się strażacy z JRG 2 dwoma zastępami, dowodzący akcją ratowniczą rozpoczął rozpoznanie, poprosił o zadysponowanie kolejnych sił i środków. Do działań przybyli strażacy z JRG 4 oraz jeden zastęp JRG 1. Utworzono punkt pomocy medycznej w sąsiedniej nitce tunelu - ratownicy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa "Adiutare" opatrywali oraz przeprowadzili TRIAGE wśród poszkodowanych. Akcja ratunkowa zakończyła się kilka minut po 2 w nocy.

To nie pierwsze ćwiczenia ratownicze w tunelu, wcześniej doszło do ćwiczeń na mniejszą skalę przed otwarciem przeprawy pod Martwą Wisłą.

Siły i Środki:

JRG 2 Gdańsk Śródmieście:
- Mercedes Atego - GBA 2,5/16 (302[G]21)
- Renault Midlum - GBA 2,5/30 (302[G]22) 

JRG 4 Gdańsk Nowe Szkoty:
- MAN TGM 15.290 GBA 2.5/16 (304[G]21)
- Renault Kerax - GCBA 8/50 (304[G]21)

Oraz:
- Renault Midlum 300.14 - SCRt (301[G]43) - JRG 1 Gdańsk Wrzeszcz
- Renault Kerax 420 dCi - GCBA 14/60 (313[G]25) - Portowa Straż Pożarna "FLORIAN" 

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Galeria

Andrzej Jakubiak / Strazacki.pl