Pruchna

III Manewry Medyczne Gminy Strumień

III Manewry Medyczne Gminy Strumień

9 września od samego rana na terenie sołectwa Pruchna odbyły się po raz kolejny Manewry Medyczne Gminy Strumień. Każda z jednostek biorących udział w ćwiczeniach miała okazję zmierzyć się z dziesięcioma różnymi epizodami ratowniczymi m. in. osoba uwięziona w wykopie, ukąszenie żmii w lesie, zderzenie samochodu osobowego ze skuterem, osoba wydobyta z wody, pożar budynku z osobą w środku, wypadek drogowy, w którym brała udział kobieta w ciąży, zadymienie w budynku gdzie przebywał mężczyzna uległy poparzeniu wraz z dwutygodniowym dzieckiem, osoba po upadku z wysokości i poszkodowany pogryziony przez szerszenie.

Strażacy pracowali pod okiem specjalistów, którzy po wykonaniu danego zadania zostali oceniani oraz ewentualnie instruowani jeśli popełnili jakieś błędy. Po zakończeniu pierwszej części ćwiczeń wszyscy udali się na obiad do lokalnej OSP i mieli okazję chwilkę odpocząć przed zadaniem kulminacyjnym.

Ok. 14:30 zostaje rozpoczęty kolejny etap manewrów. Tym razem symulowany jest wypadek masowy. Autobus przewożący sporą ilość ludzi zderzył się z samochodem osobowym, który w wyniku zderzenia przewrócił się na bok. Od momentu pierwszego alarmowania, z adekwatnym czasem dojazdu dysponowano kolejne jednostki OSP. Działania strażaków polegały na ewakuacji i segregacji poszkodowanych z autobusu, udzieleniu pomocy medycznej, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozstawieniu namiotu pneumatycznego dla najciężej poszkodowanych , ewakuacji ludzi zakleszczonych w samochodzie osobowym przy użyciu narzędzi hydraulicznych i ugaszeniu pożaru, który wybuchł obok autobusu. Po zakończeniu działań wszyscy ratownicy udali się do OSP Pruchna w celu podsumowania manewrów.

Serdeczne podziękowania za zaproszenie na manewry, współpracę wszystkich jednostek i dobry obiad.

Siły i środki:

-OSP Pruchna
-OSP Mnich
-OSP Drogomyśl
-Osp Zebrzydowice
-OSP Bąków
-Osp Zabłocie
-OSP Zbytków

-OSP Kończyce Małe

-JRG Skoczów

Foto/info Fotografia Pojazdów Specjalnych Konrad Machura

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Galeria

Strazacki.pl