Wrocław

Nocne ćwiczenia na dworcu we Wrocławiu

Nocne ćwiczenia na dworcu we Wrocławiu

Ćwiczenia „Kryzys 17” odbyły się w nocy z 8 na 9 czerwca 2017 roku na dworcu Wrocław Główny. Organizatorem była Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Ich celem było między innymi sprawdzenie procedur współdziałania służb na wypadek ataku terrorystycznego przed mającymi się odbyć w lipcu Światowymi Igrzyskami Sportowymi The World Games 2017.

Akcja na dworcu kolejowym to jedne z kilku epizodów trwających kilka dni ćwiczeń. Zgodnie z ich scenariuszem zamaskowani terroryści przetrzymują w dworcowej poczekalni grupę podróżnych. Grożą im śmiercią i użyciem niebezpiecznej substancji chemicznych.

Na miejsce zostają wezwane wszystkie służby policyjni negocjatorzy, zespół bojowy Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, ratownicy medyczni, z także żołnierze i zastępy Państwowej Straży Pożarnej wraz ze sprzętem do dekontaminacji.

Prowadzone przez telefon negocjacje nie przynoszą skutku, więc policyjni terroryści przystępują do szturmu i obezwładniają przestępców. W wyniku działań doszło jednak do uwolnienia niebezpiecznej substancji. Ze względu na ryzyko skażenia wszystkie osoby muszą zostać poddane procesowi dekontaminacji. Poszkodowani z urazami ciała zostali przekazani pod opiekę zespołom ratownictwa medycznego. Ćwiczone działania zakończyły się po oczyszczeniu dworcowych pomieszczeń i przekazaniu zabezpieczonej substancji do utylizacji.

Siły i środki:

301[D]22 -  GBA - Mercedes Benz Atego

301[D]25 – GCBA - Scania

301[D]51 – SD 30 - Iveco Magirus

302[D]21 -  GBA - Mercedes Benz Atego

302[D]55 – mikrobus Lublin II + przyczepa

303[D]21 – GBAPr - Renault

303[D]43 – SRt - Mercedes Benz

303[D]61 – SCRChem - Iveco

303[D]64 – SLRChem - Mercedes-Benz Sprinter

300[D]90 – SLOp – Ford Kuga

Siły zbrojne RP

Pogotowie ratunkowe

Policja

BOA

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Galeria

Konrad Pluciński/ Strazacki.pl