Poznań-Głuszyna

OSP Poznań-Głuszyna i OSP Puszczykowo - wspólne szkolenie z ratownictwa technicznego

OSP Poznań-Głuszyna i OSP Puszczykowo - wspólne szkolenie z ratownictwa technicznego

W minioną sobotę (15.07.2017 r.) druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej na poznańskiej Głuszynie oraz z Puszczykowa spotkali się, aby doskonaliliśmy swoje umiejętności z zakresu ratownictwa technicznego.

Punktualnie o godzinie 8:00 w sali szkoleniowej nowej remizy na Głuszynie rozpoczęła się część teoretyczna szkolenia, którą podobnie jak część praktyczną, prowadził Mirosław Grzeszczak - strażak, instruktor CFBT, ale przede wszystkim człowiek z ogromną wiedzą i zapałem do jej przekazania. Podczas teorii poruszone zostały zagadnienia technik ratownictwa technicznego w odniesieniu do nowych konstrukcji pojazdów (na podstawie prezentacji Bartosza Klicha - KP PSP Gniezno). Omówione zostały zagadnienia związane z ewolucją w konstrukcjach pojazdu, konstrukcją nowoczesnych pojazdów oraz pułapkami, które mogą przeszkodzić ratownikom w trakcie prowadzenia działań. Następnie po godzinie 9:00 w miejscowości Szczytniki rozpoczęła się części praktyczna, na której poruszone zostały tematy związane ze sprzętem hydraulicznym, sprzętem do stabilizacji pojazdu, stabilizacją samego pojazdu, wykonywaniem dostępu do osób poszkodowanych, wykonywaniem przestrzeni do pracy narzędziami hydraulicznymi, posługiwaniem się sprzętem hydraulicznym oraz technikami ,,otwierania" pojazdu od różnych jego stron. Najlepszym przykładem pożyteczności ćwiczeń, może być fakt, że na samo otwarcie pod drzwi znalezionych zostało 8 różnych sposobów - pod czujnym okiem prowadzącego szkolenie.

Całe szkolenie zostało podsumowane na terenie remizy OSP Poznań-Głuszyna, gdzie obie jednostki wyraziły ogromne wyrazy uznania dla prowadzącego szkolenie Mirosława Grzeszczaka za przekazaną bardzo użyteczną wiedzę. Jak wspólnie uznały obydwie jednostki, omówione i przećwiczone przykłady w sobotę, to dopiero wierzchołek góry ratownictwa technicznego. W przyszłości z pewnością zorganizowane zostaną kolejne części szkolenia, podczas których poruszone zostaną kolejne zagadnienia.  

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Galeria

Łukasz Jachimowicz/ Strazacki.pl