Stężyca

OSP w Stężycy obchodziła 100-lecie działalności

OSP w Stężycy obchodziła 100-lecie działalności
Etykiety 100lecie - Dęblin - jubileusz - OSP - OSP Stężyca - Ryki

Ochotnicza Straż Pożarna w Stężycy nad Wisłą działa już od stu lat. Uroczyste obchody setnej rocznicy powołania OSP odbyły się w niedzielę 14 sierpnia na stadionie sportowym im. Henryka Frąckiewicza.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, delegacje i poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych OSP z Gminy Stężyca i Powiatu ryckiego, instytucji i przedsiębiorstw wspierających i współdziałających ze stężycką OSP.

Uroczystość poprzedziła Msza Święta, którą na miejscowym stadionie odprawił i poświęcił nowy sztandar emerytowany proboszcz Parafii Św. Marcina Biskupa w Stężycy ks. Antoni WOROSZYŁO.

Oficjalne obchody rozpoczęto złożeniem meldunku Wiceprezesowi Zarządu Głównego Związku OSP RP i Prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie dh. Marianowi STAROWNIKOWI oraz przeglądem pododdziałów uczestniczących w święcie stężyckiej straży pożarnej. Przybyłych na uroczystości i zaproszonych gości powitał Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Stężycy, Wójt Gminy Stężyca Zbigniew CHLAŚCIAK. Z kolei prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Stężycy dh. Piotr SADKOWSKI w kilku zdaniach przedstawił rys historyczny OSP.

W dalszej części obchodów nastąpiło przekazanie nowego sztandaru i odznaczenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Stężycy Złotym Znakiem Związku OSP RP. Sztandar z rąk Przewodniczącego Społecznego Komitetu Nadania Sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej Marka WESOŁOWSKIEGO otrzymał dh. Marian STAROWNIK, by następnie przekazać go Prezesowi OSP Stężyca. Dh SADKOWSKI przekazał następnie sztandar pocztowi w składzie: Wojciech PIELACHA, Przemysław LERSKI, Rafał WITKOWSKI, po czym nastąpiło udekorowanie sztandaru Złotym Znakiem Związku OSP RP. W historii OSP Stężyca jest to już trzeci sztandar. Pierwszy zaginął w okresie II wojny światowej i do dnia dzisiejszego nie znany jest jego los. Kolejny sztandar, który służył do tej pory, ufundowano w 1979 roku.

Jubileusz 100-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Stężycy był również okazją do wręczenia odznaczeń związkowych (Złotych i Brązowych Medali za Zasługi dla Pożarnictwa, odznak "Strażak wzorowy" i "Za wysługę lat" wyróżnionym członkom jednostki.

Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście. Zwieńczeniem oficjalnej uroczystości była defilada pododdziałów.

Ochotnicza Straż Pożarna w Stężycy jest jedną z aktywniejszych jednostek OSP na terenie powiatu ryckiego. Wspólnie z sześcioma innymi strażami ochotniczymi zabezpiecza rozległy obszar nadwiślańskiej Gminy Stężyca. Od 1995 roku włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 0d 2014 roku na wyposażenie jednostki wprowadzono średni wóz ratowniczo-gaśniczy (GBA 2,5/25) na podwoziu MAN TGM 13.290, który w podziale bojowym zastąpił wysłużonego stara 244.

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Galeria

powisle112