Owińska

Owińska: Zgrupowanie zimowe wielkopolskich SGRW-N

Owińska: Zgrupowanie zimowe wielkopolskich SGRW-N

W dniach 7-9.02.2018 r. na terenie pod poznańskich Owińsk odbywa się kolejne zimowe zgrupowanie Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wodno-Nurkowego z terenu Wielkopolski ,,ZIMA 2018". Przez 3 dni strażacy z Poznania, Piły, Konina i Kościana ćwiczą, doskonalą oraz analizują swoje działania. Wszystko po to, aby w przypadku prawdziwych działań być przygotowanym na każdą ewentualność.

Z całą pewnością można powiedzieć, że wielkopolskie SGRW-N należą do najlepszych w kraju. Zarówno pod kątem posiadanego sprzętu, jak i wyszkolenia ratowników, które jest cały czas podnoszone m.in. dzięki takim zgrupowaniom. W tym roku zimowe ćwiczenia odbywają się głównie na terenie pod poznańskich Owińsk. Jak mówił st. kpt. Piotr Mądry - koordynator ćwiczeń, w tym roku strażacy biorą udział w epizodach, o których wcześniej nie wiedzieli. Ich scenariusz został przygotowany w taki sposób, aby jak najbardziej przypominał realne zdarzenia. Tylko w ciągu jednego dnia, grupy były dysponowane kilkukrotnie do pozorowanych działań i musiały zmierzyć się m.in. z przewróconą łódką, osobami w wodzie, próbami samobójczymi, czy poszukiwaniem zaginionych osób pod wodą. W środę ostatni epizod ćwiczeń odbywał się po godzinie 21:00. W takim przypadku oprócz danego założenia do zrealizowania, strażacy musieli też zmierzyć z całkowitą ciemnością, czy ujemną temperaturą. O realizmie ćwiczeń może świadczyć też fakt, że podczas jednego z epizodów do strażaków zgłosił się przypadkowy świadek, który słysząc nawoływanie o pomoc pozorantów z innego epizodu, postanowił jak najszybciej pobiec do ratowników oddalonych o kilkaset metrów i poinformować o zdarzeniu. Po sprawdzeniu przez strażaków okazało się, że to inny scenariusz trwających ćwiczeń, z którym zmaga się inna grupa strażaków. Taka postawa jest jednak godna naśladowania oraz świadczy o tym, że epizody faktycznie przypominały prawdziwe zdarzenia.

Zgrupowanie odbywa się na rozkaz Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego bryg. Andrzeja Bartkowiaka. Nad ich przebiegiem czuwają m.in. doświadczeni rozjemcy z Komendy Wojewódzkiej oraz Miejskiej PSP w Poznaniu, których zadaniem będzie też opracowanie sprawozdania oraz wniosków z ćwiczeń. W zgrupowaniu udział bierze też m.in. zastęp SLRmed z Pleszewa, nowoczesny samochód dowodzenia i łączności z KW PSP Poznań czy, inne zastępy KM PSP Poznania (podczas poszczególnych epizodów).

Łukasz Jachimowicz/ Strazacki.pl


florian v3

750x100 uvex v2

750 100


Galeria

Czytaj również