Zielona Góra

Pożar w Elektrociepłowni „Zielona Góra”

Pożar w Elektrociepłowni „Zielona Góra”

Kilka minut po godzinie 10 na terenie Elektrociepłowni „Zielona Góra” wybuchł pożar, paliły się pozostałości oleju opałowego w jednym ze zbiorników o pojemności 1.500 m³.

Ćwiczenia na terenie Elektrociepłowni „Zielona Góra” rozpoczynają się o godzinie 10:00 od zaalarmowania Stanowiska Kierowania KM w Zielonej Górze o pożarze w jednym z bloków Elektrociepłowni…

Założenia ćwiczeń:
Podczas prac spawalniczych w obrębie zbiornika z olejem opałowym wybucha pożar.
Pożar zauważają pracownicy Elektrociepłowni, po czym alarmują SK KM Zielona Góra.

Po otrzymaniu informacji o pożarze na miejsce zdarzenia dyżurny operacyjny z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej natychmiast dysponuje w pierwszym rzucie 4 zastępy z JRG 2 w Zielonej Górze i strażaków ochotników z Zawady. Wysłana zostaje m.in cysterna, która zabiera na swój „pokład” 25.000 litrów wody. Zaledwie po kilku minutach od wezwania pierwsze zastępy były już na miejscu i rozpoczęły akcję ratowniczo-gaśniczą. Do pomocy zostaje zadysponowany również pojazd z doczepionym agregatem pompowym. Działania Straży Pożarnej polegały głównie na gaszeniu zbiornika, oraz obroną sąsiedniego.

W wyniku podjętej ewakuacji związanej z gaszeniem zbiornika z olejem opałowym pozostawione przedmioty używane podczas prac na dachu m.in. butla z acetylenem na terenie obiektu powodują kolejny pożar na dachu jednego z okolicznych bloków.

Na miejsce pożaru zostają przegrupowane niektóre Siły i Środki z poprzedniego pożaru, oraz zadysponowane zostają kolejne zastępy Straży Pożarnej z JRG nr 1, oraz ochotnicy z Przylepu, Starego Kisielina i Ochli. Na terenie Elektrociepłowni rozpoczynają się działania na szerszą skalę.
Dodatkowo podczas pożaru ranny zostaje jeden ze strażaków. Należy udzielić mu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Podsumowanie:
W ćwiczeniach wzięło udział 12 zastępów Straży Pożarnej. Zarówno zawodowców, jak i ochotników z okolicznych jednostek, którzy są nieodłączni podczas prowadzenia tego typu działań. Zaplanowane scenariusze przebiegły sprawnie i zgodnie z planem.

Elektrociepłownia jest to zakład o szczególnym znaczeniu, który należy stale monitorować. Dlatego też na terenie tego zakładu odbywają się ćwiczenia by strażacy mogli się szczegółowo zapoznać z infrastrukturą tego obiektu, zagrożeniami jakie mogą wystąpić, oraz przećwiczyć realne scenariusze akcji, które mogą wystąpić.

Źródło: www.zg112.pl

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Galeria