Mizerna wtorek, 28 listopada 2017

Polsko-Słowackie Manewry Ratownicze „WSPÓŁPRACA”

Polsko-Słowackie Manewry Ratownicze „WSPÓŁPRACA”

Dzięki międzynarodowej współpracy Wodnego Pogotowia Ratunkowego ze słowacką Strażą Pożarną w dniu 25.11.2017r. nad Jeziorem Czorsztyńskim, odbyły się manewry doskonalące działanie polskich i słowackich służb ratowniczych.

W miejscowości Mizerna (powiat nowotarski), nieopodal Bazy Ratowniczej R2 WPR, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. W wyniku siły uderzenia, jeden z samochodów dachował . W pojazdach znajdowały się uwięzione osoby poszkodowane. Wypadek miał miejsce w bliskiej odległości od linii brzegowej Zalewu Czorsztyńskiego.

Niezwłocznie o zdarzeniu poinformowano ratowników Wodnego Pogotowia Ratunkowego, którzy pełnili dyżur na Jeziorze Czorsztyńskim oraz Służby Ratownicze, które przebywały na zgrupowaniu w miejscowości Czorsztyn. Wśród jednostek, które brały udział w zgrupowaniu ratowniczym.

Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów polskiej i słowackiej straży pożarnej, okazało się że oprócz zdarzenia drogowego w pobliskiej bazie ratowniczej wybuchł pożar- w środku najprawdopodobniej znajdują się poszkodowani ratownicy. Niezwłocznie na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki.

„Teren działań został podzielony na dwa odcinki bojowe. Pożarem i ewakuacją osób poszkodowanych zajmowały się dwa zastępy Straży Pożarnej- OSP Niedzica i OSP Czorsztyn”- wylicza Marek Jasiński, Prezes Wodnego Pogotowia Ratunkowego.

„Natomiast na miejscu, gdzie doszło do wypadku samochodowego ze względu na dużą liczbę osób poszkodowanych, trzeba było wdrożyć procedurę zdarzenia masowego i tutaj koordynacje działań ratowniczych, przejął dowódca zastępu z OSP Jawiszowice”- dodaje Jasiński.

„Strażacy musieli wykonać niezbędny dostęp do samochodów osobowych, w których były uwięzione osoby poszkodowane. Działania wspólnie prowadziły zastępy OSP Jawiszowice, OSP Maniowy i zastępy z Suchej Hory na Słowacji.  Równolegle ratownicy Zintegrowanej Służby Ratowniczej prowadzili segregację osób poszkodowanych. W trakcie prowadzonych działań, zapadła decyzja o rozstawieniu Punktu Medycznego do którego trafiały najciężej poszkodowane ofiary wypadku- relacjonuje Dawid Burzacki, który z ramienia Zintegrowanej Służby Ratowniczej był Koordynatorem Sztabu Ćwiczeń.

„Staraliśmy się aby ćwiczenia odzwierciedlały realne sytuacje, które polscy i słowaccy ratownicy mogą spotkać w swojej codziennej służbie. Niskie ukłony kieruje do wszystkich osób, które były zaangażowane w przygotowanie manewrów i do tych, które w tych manewrach uczestniczyły. W imieniu Sztabu Ćwiczeń i uczestników na ręce Prezesa Wodnego Pogotowia Ratunkowego Pana Marka Jasińskiego, składam podziękowania za zaproszenie i umożliwienie przeprowadzenia manewrów ratowniczych- mówi Dawid Burzacki.

W kulminacyjnym momencie ćwiczeń w działania było zaangażowanych ponad 40 ratowników (ratownicy Wodnego Pogotowia Ratunkowego, ratownicy Zintegrowanej Służby Ratowniczej, strażacy z OSP Jawiszowice, OSP Maniowy, OSP Niedzica, OSP Czorsztyn, a także strażacy ze słowackiej miejscowości Sucha Hora.

Manewry zostały zrealizowane w ramach projektu mikroprojektu „Tatry – Nasza Szansa”- realizowanego ze środków EFRR Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.

Zdjęcia: Krzysztof Lączak – www.oswiecim112.pl

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Banner SLS Launch 750x100px

Galeria

Strazacki.pl

Czytaj również