Pruszcz Gdański

Pruszcz Gdański: Ćwiczenia z użyciem wagonów kolejowych

Pruszcz Gdański: Ćwiczenia z użyciem wagonów kolejowych

W dniu 15 Grudnia br. przy bocznicy kolejowej 49 Pułku Śmigłowców Bojowych od około godziny 13:00 trwały manewry z wykorzystaniem trzech cystern. Założeniem było przewiezienie paliwa, ropy oraz gazu na teren bazy wojskowej. Podczas trwania manewrów okazało się, że pięciu wojskowych chciało wykorzystać zaistniałą sytuację i postanowili ukraść paliwo z cystern kolejowych. Gdy już kradli paliwo, w tym samym momencie od ulicy Polskich Kolejarzy nadjechał radiowóz policyjny.

Mężczyźni widząc jadących policjantów uciekli do samochodu, pozostawiając jednego z kompanów na cysternie. Kierowca samochodu nie opanował auta i uderzył w przydrożne drzewo. Policjanci podbiegli do rozbitego pojazdu i po rozpoznaniu sytuacji zaobserwowali, że pasażerowie auta nie mogą wyjść o własnych siłach, a kierowca próbował uciekać z miejsca zdarzenia. Policjanci obezwładnili kierowcę. W tym samym czasie kolejny policjant powiadomił Straż Pożarną o wypadku.

Po kilkunastu minutach ma miejsce dotarły dwa zastępy z JRG Pruszcz Gdański. Kierujący Działaniami Ratowniczymi po rozpoznaniu sytuacja przekazał dane do Powiatowemu Stanowisku Koordynacji Państwowej Straży Pożarnej. Wysyłane zostają kolejne siły i środki m. in Wojskowa Straż Pożarna 49 PŚB oraz OSP Pruszcz Gdański. Trwa akcja ratunkowa, czyli wycinane są osoby poszkodowane z użyciem sprzętu hydraulicznego. Po chwili ranni są opatrywani, a strażacy zabezpieczają rozszczelniony zbiornik, zakręcając zawór. Niestety, jeden ze strażaków po chwili stracił przytomność i część załogi przystąpiła do udzielania mu pomocy.

Kilka minut przed godziną 14.00 nastąpiło zakończenie ćwiczeń, odprawiono zbiórkę - na której stawili się pracownicy Powiatowego Zarządzania Kryzysowego, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Kolei, LOTOS Kolej. Po omówieniu ćwiczeń chętni zebrali się na mały poczęstunek w formie grochówki i kiełbasy. Po wszystkim strażacy mogli sprawdzić się w swojej sile, na cysternach kolejowych.

Andrzej Jakubiak, wykorzystano fotografie Piotr Strzałek.  

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Banner SLS Launch 750x100px

Galeria

Andrzej_Jakubiak

Czytaj również