Realistyczne ćwiczenia kluczem do sprawnej akcji!

Realistyczne ćwiczenia kluczem do sprawnej akcji!

Kilka dni temu OSP Otwock-Jabłonna będąc na zabezpieczeniu rejonu operacyjnego JRG Otwock została powiadomiona o zadymieniu na jednej z posesji w powiecie otwockim. Na miejsce alarmowo udał się zastęp samochodem GCBA MAN. Po dojeździe na miejsce i wstępnym rozpoznaniu sytuacji, wynikało, że pożarem objęte jest pierwsze piętro budynku mieszkalnego, z którego wydobywał się ogień i gęste kłęby dymu, zagrożona była również przylegająca do budynku hala, jedna osoba, której pożar odciął drogę ucieczki wzywała pomocy z dachu.

Dowódca polecił zadysponować na miejsce dodatkowe siły i środki. Błyskawicznie ewakuowano osobę uwięzioną na dachu i udzielono jej pomocy w punkcie medycznym. Jednocześnie pozostali strażacy przystąpili do budowy linii gaśniczych, zresetowania pożaru prze okno i wywarzenia drzwi wejściowych, aby ugasić pożar szalejący na piętrze. Na miejsce przybyło pogotowie energetyczne, które odcięło zasilanie do budynku oraz dodatkowy zastęp straży pożarnej. Osoba poszkodowana w punkcie medycznym podczas zaopatrywania przekazała strażakom, że we wnętrzu budynku znajduje się jeszcze jego ojciec. Do środka została wprowadzona rota strażaków, którzy mieli za zadanie odnaleźć osobę poszkodowaną i ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia. Poszkodowany został odnaleziony, lecz jego oddech ani tętno nie były wyczuwalne, w punkcie medycznym natychmiast wdrożono procedurę resuscytacji dzięki użyciu defibrylatora przywrócono funkcję życiowe, monitorując stan poszkodowanego do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Jednocześnie wewnątrz budynku z ogniem zmagała się kolejna rota strażaków. O mało nie doszło do tragedii, ponieważ nadpalona klatka schodowa zawaliła się odcinając drogę powrotną strażakom gaszącym pożar na piętrze. Musieli oni ewakuować się przez okno na drabinę, wprowadzono trzecią rotę gaśniczą, której udało opanować się pożar. Przybyłe na miejsce pogotowie ratunkowe zabrało poszkodowanych do szpitala. Strażacy dokonali rozbiórki oraz przelania nadpalonych elementów, przewietrzono wnętrze domu.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które jednocześnie w 100 % realnie odzwierciedliły upozorowaną akcją ratowniczo – gaśniczą.

Podczas działań strażacy mogli przećwiczyć:

• Ewakuację poszkodowanych
• Udzielanie pierwszej pomocy medycznej
• Wejście siłowe do budynku 
• Poruszanie się w strefie zadymionej
• Operowanie prądami gaśniczymi
• Prowadzenie korespondencji radiowej między strażakami na miejscu akcji, jak i dowódcą z zasymulowanym SKKP

( Po zakończonej akcji ratowniczo - gaśniczej strażacy przez kolejne dwie godziny doskonalili techniki wejść siłowych do budynku, wyważano drzwi wyłamując zamki czy wycinając zawiasy, wycinano otwory wejściowe w bramach garażowych oraz wyważano skrzydła okien w taki sposób, aby nie doprowadzić do pęknięcia szyby okiennej )

-Prowadząc ćwiczenia, na których nie musimy niczego udawać tylko możemy działać w 100%, podnoszą naszą wiedzę, która przełoży się na profesjonalne działanie, gdy zajdzie potrzeba niesienia pomocy podczas prawdziwych zdarzeń. Ćwiczenie nie byłyby możliwe gdyby nie przejawienie inicjatywy i podjęcie kroków do pozyskania obiektów przez naszą jednostkę. Dziękujemy GDDKiA w Warszawie, która była właścicielem dwóch budynków przekazanych nam do ćwiczeń. Podziękowania składamy również Pani AJka i Wiktorii za oprawę foto, oraz firmie Max Harter za wypożyczenie manekinów wraz ze szkoleniowym AED.- piszą druhowie na swoim fanpage na facebooku.

Foto/info OSP Otwock-Jabłonna

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Banner SLS Launch 750x100px

Galeria

Strazacki.pl

Czytaj również