Szczecin: Ćwiczenia REGATY 2013

Szczecin: Ćwiczenia REGATY 2013

Ratownicy OSP Szczecin wzięli udział w ćwiczeniach REGATY 2013 – Działanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego we współdziałaniu ze strukturami reagowania kryzysowego miasta w warunkach wystąpienia zagrożenia pożarowego na statku i na terenie obiektu portowego w czasie trwania imprezy „The Tall Ships Races”, zorganizowanych w dniu 27 kwietnia 2013 roku.

W manewrach wzięły udział wydzielone siły i środki: Państwowej Straży Pożarnej, Policji, WOPR, NOSG, Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Pogotowia Ratunkowego, Akademii Morskiej w Szczecinie, Straży Miejskiej, Kapitanatu Portu Szczecin, Żeglugi Szczecińskiej, OSP Szczecin i inne. 

Przed OSP Szczecin postawiono dwa zadania: 

  1. Przygotowanie i realizacja pozoracji. W tym zakresie ratownicy OSP Szczecin mają bardzo duże doświadczenia i wysoka ocena z poprzednich ćwiczeń prawiła, że przygotowanie realnych obrażeń, przygotowanie pozorantów do odgrywania ról poszkodowanych powierzono właśnie naszej jednostce. Tym razem również pozoracja spotkała się z bardzo dobrymi ocenami rozjemców i obserwatorów ćwiczeń. Realizm przygotowanych obrażeń sprawił, że co najmniej kilku ratowników poważnie zastanawiało się, czy obrażenia nie są rzeczywiste. 

  2. Drugim zadaniem było: udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy, pomoc w ewakuacji poszkodowanych na brzeg oraz o organizacja punktu zbiórki poszkodowanych. W tym celu wykorzystano namiot dostarczony przez PSP. Strażacy realizowali zadania udzielając kwalifikowanej pierwszej pomocy. Najbardziej poszkodowani mieli poważne oparzenia III stopnia, w celu szybkiego opatrzenia ratownicy zastosowali opatrunki hydrożelowe, 100 % tlenoterapię termoizolację, jałowe opatrunki oraz wspomaganie psychiczne. Poszkodowanych po wstępnym zaopatrzeniu przekazano przybyłym na miejsce zdarzenia zespołom Państwowego Ratownictwa Medycznego. 

Dla OSP Szczecin ćwiczenia były poważnym sprawdzianem przed podjęciem służby podczas zbliżających się wydarzeń i imprez masowych organizowanych w Szczecinie. W działaniach wzięło udział 20 ratowników OSP Szczecin. 

Na podkreślenie zasługuje fakt bardzo dobrej współpracy między wszystkimi podmiotami obecnymi na miejscu akcji, to dowodzi dobrego przygotowania i otwartej postawy wszystkich, niosących pomoc w sytuacji zagrożenia, wszak poszkodowany nie wybiera, jaki mundur nosi ratownik udzielający mu pomocy. Najistotniejszy w tym przypadku jest fakt skutecznego i szybkiego działania.

Źródło: OSP Szczecin
Fotografia: Mariusz Cyrulewski oraz Mikołaj Waszczuk

{ rsmediagallery tags="20130427_REGATY2013"}

 

 

 

 

 

Strażacki.pl

Szczecin: Ćwiczenia REGATY 2013

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet