Boguszów-Gorce

Awaria wyciągu narciarskiego – ewakuacja 20 osób

Awaria wyciągu narciarskiego – ewakuacja 20 osób

21 grudnia 2017 roku w miejscowości Boguszów-Gorce odbyły się ćwiczenia na stoku narciarskim Dzikowiec.Około godziny 14-nastej doszło do awarii wyciągu krzesełkowego. 20 osób zostało uwięzionych na tzw. kanapach. Na miejsce zdarzenia zadysponowano strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Boguszowie oraz Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą „WAŁBRZYCH-1”. Dodatkowo wezwano ratowników z wałbrzysko-kłodzkiej grupy GOPR.

Przybyłe na miejsce siły i środki zostały podzielone przez Kierującego Działaniami Ratowniczymi i przystąpiły do prowadzenia działań. W niższej partii stoku działali strażacy-ochotnicy z Boguszowa, którzy ewakuowali uwięzione osoby przy wykorzystaniu przenośnej drabiny strażackiej i zestawu lin. Ewakuacje w wyższych partiach podjęli ratownicy GOPR oraz strażacy z SGPR z Wałbrzycha. Ich zadanie polegało na dostaniu się do uwięzionych osób po konstrukcji wyciągu, a następnie ich ewakuacji przy wykorzystaniu zestawów ratownictwa wysokościowego. Osoby poszkodowane zostały zabezpieczone przez strażaków poprzez założenie uprzęży i przymocowanie do lin, a następnie ewakuowane na ziemie.

Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie i wyznaczenie najsprawniejszego sposobu ewakuacji osób, które mogłyby zostać uwięzione w niesprawnym wyciągu. Na ewentualność wystąpienia takiego zdarzenia strażacy z pobliskiego Boguszowa oraz Państwowa Straż Pożarna z Wałbrzycha i regionalny GOPR mają opracowany plan prowadzenia działań ratowniczych.

Strażacki.pl

21 grudnia 2017 roku w miejscowości Boguszów-Go

Galeria

Czytaj również