Ewakuacja poszkodowanego z pojazdu – czy na pewno robimy to dobrze?

Ewakuacja poszkodowanego z pojazdu – czy na pewno robimy to dobrze?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o tym, że rutynowe stosowanie kołnierzy i desek ortopedycznych u pacjentów urazowych może nieść ze sobą pewne zagrożenia i potencjalne powikłania. Na zachodzie niektóre jednostki ratunkowe zaczęły zmieniać wewnętrzne protokoły, np. nakazując transportowanie poszkodowanych po urazie na noszach karetkowych po uprzednim zdjęciu ich z deski ortopedycznej.

Deska ma zatem służyć przede wszystkim do ewakuacji pacjenta np. z pojazdu ale wygląda na to, że i tu rutyna nie jest wcale zalecana. Technik ewakuacji poszkodowanego z pojazdu przy pomocy deski ortopedycznej jest co najmniej kilka. Na zachodzie wymaga się ich znajomości od kandydatów na egzaminie na ratownika medycznego, a w Polsce uczy się ich na wielu kursach. Należy sobie jednak zadać pytania: czy na pewno chronią one kręgosłup pacjenta? Czy jest wskazane ich stosowanie u wszystkich poszkodowanych znajdujących się w pojeździe?

Więcej na temat ewakuacji przeczytacie na http://www.ratuj.edu.pl/aktualnosc/34

UWAGA! Prosimy pamiętać, że te procedury w większym stopniu dotyczą pogotowia niż straży pożarnej. Jednak naszym zdaniem warto zapoznać się z nowinkami z branży ratownictwa medycznego.  

 

Źródło ratuj.edu.pl

Strażacki.pl

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o tym, że rutynowe stosowanie kołnierzy i desek ortoped

Czytaj również