Przywidz

Kilka punktów czerpania wody oraz problem z niskim ciśnieniem

Kilka punktów czerpania wody oraz problem z niskim ciśnieniem

W dniu 22 czerwca 2018 roku, około godziny 09:00 na terenie nadleśnictwa Kolbudy na wysokości miejscowości Przywidz pow. gdański, odbyła się praktyczna część szkolenia dla strażaków, z zachowania ciągłości podawania wody na pożar lasu, oraz zaopatrzenia strażaków w wodę.

W pierwszej części do pożaru lasu udały się dwa ciężkie samochody gaśnicze z JRG Pruszcz Gdański oraz z Wojskowej Straży Pożarnej. Rozwinięto linie gaśnicze, jednocześnie zbudowano zbiornik wodny o pojemności 2500 litrów. To z niego następowało czerpanie wody na ciężki wóz bojowy wojskowych strażaków pompą typu Niagara, dalej wężem W75 do ciężkiego samochodu gaśniczego zawodowych strażaków i dalej rozdzielaczem na 6 prądów wody w natarciu na pożar.

Tym już zajęli się ochotnicy z Pręgowa oraz Rościszewa, Przywidza. Powstał także kolejny zbiornik wodny o pojemności 2500 litrów co pozwalało na szybsze odbieranie wody z pojazdów gaśniczych. W tym samym czasie nad jeziorem Przywidzkie Wielkie czerpano wodę za pomocą pompy wysokiej wydajności dostarczonej przez OSP Pruszcz Gdański, woda z tej pompy trafiała do powstałego zbiornika o pojemności 13 m3. W między czasie linie wężową W110 rozkładano z przyczepki wężowej strażaków z JRG 5 w Gdańsku. Cała długość linii wężowej miała ok. 2 km i jeden bufor pompowy w postaci ochotników z Szemuda.

Całość zakończyła się około godziny 16:00 podsumowaniem. Największym problemem okazało się podanie odpowiednio dużego ciśnienia w zbudowanej linii gaśniczej. W działaniach udział wzięło łącznie 13 zastępów (OSP Przywidz, OSP Lublewo, OSP Jodłowno, OSP Kolbudy, OSP Koszwały, OSP Rościszewo, OSP Pręgowo, OSP Pruszcz Gdański, OSP Szemud, WSP Pruszcz Gdański, JRG Pruszcz Gdański x 2, JRG 5 Gdańsk Oliwa, Quad. Po zakończeniu działań i podsumowanie udano się na posiłek w postaci zupy oraz przysłowiowej kiełbasy z grilla.

Strażacki.pl

W dniu 22 czerwca 2018 roku, około godziny 09

Galeria

Czytaj również