Zamczysko Nowe

Nietypowe ćwiczenia ratowników na poligonie SGSP [FOTO]

Nietypowe ćwiczenia ratowników na poligonie SGSP [FOTO]

W dniach 17-19 listopada 2017r. Fundacja Wsparcia Ratownictwa RK we współpracy ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej zorganizowała na terenie Przeciwpożarowej Bazy Leśnej SGSP w Zamczysku Nowym ćwiczenia ratowników zawodowych oraz ochotniczych z kilkunastu organizacji, fundacji i komórek edukacji publicznej. Celem przewodnim było przygotowanie teoretyczne i praktyczne w zakresie trudnych warunków akcji ratowniczych i udzielania pomocy poszkodowanym z poważnymi urazami.

Biorąc pod uwagę zadania przygotowane przez organizatorów, sposób ich wcielania, długość trwania całości ćwiczeń, spontaniczność następujących po sobie akcji i wreszcie konieczność komunikacji w języku obcym – ćwiczenia można uznać za ekstremalnie ciężkie. Pierwsza grupa 50 ratowników rozpoczęła ćwiczenia jeszcze w dniu przyjazdu po krótkiej, acz rzeczowej odprawie na lotnisku. Do akcji wkroczyli bez łączności, znajomości terenu, przygotowanego szpitala polowego i bez znajomości… pozostałych uczestników. Rygorystyczne wymagania organizatorów nie pozwoliły na zakończenie ćwiczeń, dopóki wszyscy ratownicy nie zaliczą przygotowanych punktów praktycznych szkolenia. Ostatecznie pierwszy dzień zakończył się po godz. 3:00 nad ranem. Kolejny dzień rozpoczął się w kilka godzin po zakończeniu ostatniego. W tym momencie również na teren dostał się redaktor. Swoistą pobudką były zajęcia teoretyczne ze specjalistycznych technik przygotowywania do transportu ludzi dorosłych oraz dzieci. O godz. 10:00 rozpoczął się dwunastogodzinny dzień ćwiczebny pozorantów, ratowników, koordynatorów i organizatorów. Poszkodowani, którym należało udzielić pomocy, byli w bardzo różnym stanie. Na miejscu trzeba było także odebrać poród! Pozorantami były również małe dzieci, które świetnie wypełniały swoje zadanie po objaśnieniu konkretnego zachowania jako poszkodowanego podczas udzielania mu pomocy. W czasie prowadzonej akcji grupy ratowników się zmieniały. Nie oznacza to jednak, że pozostałe odpoczywały. Organizatorzy w czasie wolnym szkolili młodych adeptów w zakresie ratownictwa wysokościowego i poszukiwawczego, poruszania się po gruzowiskach, w ciemnych i trudno dostępnych miejscach, komorze dymowej.

Podmioty biorące udział w akcji:
- Grupa Wsparcia Medycznego Fundacji Wsparcia Ratownictwa RK
- Sekcja Ratownictwa Medycznego SGSP
- Sekcja Ratownictwa Wysokościowego SGSP
- Podział bojowy SGSP - PSP Nowy Dwór Mazowiecki
- Zespół Ratunkowy PCPM
- Fundacja Anikar
- Fundacja Jednym Śladem
- Ochotnicza Grupa Ratownicza OGR-y
- Ratownicy Ele Taxi
- Studenci Studiów Podyplomowych Pomocy Humanitarnej na Uniwersytecie Warszawskim
- członkowie grupy Biegamy po Schodach

Warto wspomnieć, że to nie jedyne planowane przez Fundację Wsparcia Ratownictwa RK ćwiczenia. W 2018 r. planowane są kolejne, a sama fundacja przy wsparciu zaprzyjaźnionych organizacji ma w zamiarze organizację innych akcji sprawnościowych czy edukacyjnych.

Strażacki.pl

W dniach 17-19 listopada 2017r. Fundacja Wsparcia Ratownictwa RK we wsp&oacut

Galeria

Czytaj również