Rzeszów

Strażacy z Podkarpacia doszkalają się z Ratownictwa Chemicznego

Strażacy z Podkarpacia doszkalają się z Ratownictwa Chemicznego

Na bulwarach Rzeszowskich w ramach corocznego doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej trwa trzydniowe szkolenie z zakresu ratownictwa chemicznego. W ćwiczeniach biorą udział jednostki z Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie (JRG 1 i JRG 2), JRG w Leżajsku oraz JRG w Nowej Sarzynie.

W rozmowie z Oficerem prasowym KM PSP w Rzeszowie specjalnie dla Portalu Strażacki.pl, mł. bryg. Grzegorz Wójcicki zdradził, że „Ćwiczenia polegają na likwidowaniu zagrożeń związanych z substancjami ropopochodnymi, które mogą znaleźć się w ciekach wodnych i płynąc razem z nimi. W ramach ćwiczeń zadaniem Strażaków jest zabezpieczenie substancji, ograniczenie jej rozprzestrzeniania się oraz w efekcie zebranie jej z cieku wodnego przy użyciu różnego sprzętu, którym na co dzień dysponujemy. Całe szkolenie odbywa się w formie zadań na obiekcie. W naszym przypadku obiektem jest rzeka Wisłok w Rzeszowie”. 

Docelowo wszyscy funkcjonariusze muszą przejść coroczne szkolenie tego typu. Ze względu na trzyzmianowy system pracy PSP, ćwiczenia musiały zostać zrealizowane dla każdej zmiany osobno, aby wszyscy Strażacy mogli wziąć w nich udział. W Rzeszowie szkolenie rozpoczęło się 26 czerwca br. i potrwa łącznie przez 3 dni (do 28 czerwca br.). 

 „Wiodącymi jednostkami szkolenia, z racji tego, że w ramach nich działają Grupy Ratownictwa Chemicznego, są JRG 2 z Rzeszowa oraz JRG z Nowej Sarzyny. To właśnie one przygotowują ćwiczenia oraz je prowadzą.”- dodaje mł. bryg. Wójcicki. 

Jeśli Ty, drogi czytelniku, chciałbyś sprawdzić stan swojej wiedzy dotyczący ratownictwa chemicznego, zapraszamy do wykonania Testu wiedzy pożarniczej dla Strażaków, wybierając kategorię: Specjalistyczne grupy ratownictwa chemicznego

Strażacki.pl

Na bulwarach Rzeszowskich w ramach corocznego

Galeria

Czytaj również