Poznań

Nowy samochód w JRG 2 Poznań

Nowy samochód w JRG 2 Poznań

Wraz z końcem 2015-go roku strażacy z poznańskiej "dwójki" wzbogacili się o nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy z funkcją ratownictwa technicznego - GLBARt 1,2/15, który zabudowany został przez firmę Szybicki.

Nowe Iveco zostało zakupione z środków finansowych KM PSP Poznań oraz dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Najnowszy nabytek jednostki zabudowany został przez firmę Szybicki na najnowszym podwoziu Iveco Daily 70-170 4x2 o dopuszczalnej masie całkowitej 7000 kg. W pojeździe zastosowany został silnik o mocy 125 kW/170 KM. Zabudowa wykonana została ze stali nierdzewnej z ramą pośrednią przykręcaną do ramy podwozia. Jej poszycie zewnętrzne wykonane zostało z gładkiej blachy ze stopu aluminium. Jak podaje producent dach pojazdu wykonany został w formie podestu roboczego pokrytego blachą aluminiową ze wzorem przeciwpoślizgowym. Jego konstrukcja wytrzymuje obciążenie dwóch ratowników oraz przewożonego sprzętu. W centralnej części zabudowy umieszczony został zbiornik wody o pojemności 1200 litrów, środka pianotwórczego o pojemności 120 litrów oraz autopompa dwustopniowa Godiva. W wozie umiejscowione zostały także dwie nasady tłoczne, po lewej i prawej stronie pojazdu, dwie nasady ssawne, po prawej stronie i z tył pojazdu oraz dodatkową nasadę do poboru środka pianotwórczego również zamontowaną z tył pojazdu. Zaletą nowego nabytku może okazać się wysokość zabudowy, która równa jest wysokości pojazdu i stosunkowo wysokie zawieszenie samego podwozia Iveco, jak na typowo miejski wóz 4x2.

Na pochwałę zasługuje też sygnalizacja ostrzegawcza - świetlna oraz dźwiękowa zastosowana przez producenta w pojeździe. Składa się na nią belka świetlna LED firmy Haztec z wbudowanym głośnikiem i lampami roboczymi, sześć lamp kierunkowych LED (4 przód, 2 tył), które zdecydowanie poprawiają widoczność pojazdu z przodu, pojedyncza lampa LED z tył zabudowy po lewej stronie oraz ośmiopunktowa fala świetlna zamontowana z tył pojazdu, która posiada osiem trybów pracy. Całość dopełnia modulator sygnałów dźwiękowych firmy Haztec.

Wyposażenie (m.in.):
- Wyciągarka elektryczna Superwinch
- Cztero-halogenowy pneumatyczny maszt oświetleniowy
- Zbiornik wody o pojemności 1200 litrów
- Zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 120 litrów
- Linia szybkiego natarcia 60 metrów z prądownicą wysokociśnieniową Leader
- Autopompa dwustopniowa Godiva Prima o wydajności 1500 l/min. (8 bar)
- Oświetlenie LED skrytek oraz pola pracy
Wyposażenie ratownicze (m.in.):
- Kompletny zestaw PSP-R1
- Aparaty ochrony dróg oddechowych FENZY wraz z maskami i czujnikami bezruchu
- Pompa zanurzeniowa do wody brudnej, motopompa pływająca Niagara
- Podręczny sprzęt burzący
- Odcinki węża W-52 oraz W-75
- Prądownica wodna, rozdzielacz, pozostała armatura gaśnicza
- Rolki transportowe do przemieszczania pojazdów
- Sorbent, opryskiwacz ciśnieniowy z neutralizatorem
- Pilarka spalinowa do drewna, piła spalinowa do cięcia stali i betonu
- Agregat prądotwórczy, przedłużacz szpulowy
- Zestaw narzędzi hydraulicznych Weber (nowy - dostarczony wraz z pojazdem)
- Kliny i podkłady do stabilizacji pojazdu
- Koło ratunkowe, kamizelki asekuracyjne
- Sanie lodowe z osprzętem
- Drabina nasadkowa - trzy przęsła
- Sprzęt do zabezpieczania miejsca zdarzenia

W założeniu najnowszy nabytek jednostki uczestniczyć ma w akcjach niewymagających dysponowania pojazdów typu GBA i GCBA oraz w działaniach z zakresu ratownictwa technicznego. Nowy wóz zastąpił dotychczas używany specjalny lekki samochód ratownictwa technicznego na podwoziu Iveco Daily 65C15, zabudowany przez firmę PS Szczęśniak, który przekazany został do jednostki OSP Plewiska.

Sporządzono na podstawie danych producenta, firmy Szybicki oraz własnych.

Podziękowania dla Komendanta i Rzecznika Prasowego KM PSP w Poznaniu oraz Dowództwa i Strażaków JRG-2 Poznań, za możliwość wykonania zdjęć oraz poświęcony czas.

Strażacki.pl

Wraz z końcem 2015-go roku strażacy z poznańskiej "dwójki" wzbogacili się o nowy lekki samochód rato

Galeria

Czytaj również