Żuraw

Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy dla OSP Żuraw

Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy dla OSP Żuraw

W piątek (15.12.2017) przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Żurawiu (woj. śląskie) udali się do siedziby firmy BoCar, gdzie odebrali swój nowy pojazd. Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy (GBA) został zabudowany na podwoziu Volvo FLD3C z 2017 roku. Pojazd posiada silnik wysokoprężny o mocy 210 Kw (286,5 KM) spełniający normę EURO 6. W tylnej osi zastosowano ogumienie pojedyncze. To pierwsze tego typu rozwiązanie użyte w podwoziach marki Volvo, które są zabudowywane przez firmę BoCar.

Kabina brygadowa o układzie miejsc 1+1+4 pozwala na przewóz sześciu ratowników i podstawowego sprzętu łącznościowego oraz oświetleniowego, który jest zamontowany na specjalnych półkach. W oparciach tylnej ławki umieszczono cztery stelaże na aparaty ochrony dróg oddechowych. Zabudowa pożarnicza została wykonana z materiałów kompozytowych, stali nierdzewnej oraz aluminium. Składa się ona z siedmiu skrytek zamykanych żaluzjami wodo i pyłoszczelnymi. Schowki przeznaczone są do przechowywania i transportowania sprzętu ratowniczo-gaśniczego. W zabudowie zamontowano również maszt oświetleniowy z dwoma najaśnicami LED o łącznej mocy 30 000 lumenów i zbiorniki na środki gaśnicze: 2600 litrowy na wodę i 250 litrowy na środek pianotwórczy. Sercem układu wodno-pianowego jest autopompa zakresowa JOHSTADT TO3000 o wydajności 2928 l/min (przy ciśnieniu 8 bar). Dodatkowe wyposażenie stanowi działko wodno-pianowe o wydajności 3200 l/min, urządzenie szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów oraz system zraszaczy zamontowano wokoło pojazdu. Układ wodno – pianowy wyposażony jest również w dozownik środka pianotwórczego, w stężeniach 3% i 6 %. Oświetlenie ostrzegawcze oraz pola pracy zostało wykonane w technologii LED. Na przedniej ścianie kabiny zamontowano również reflektory dalekosiężne firmy Wesem. Sygnalizację dźwiękową pojazdu stanowią: generator sygnałów dźwiękowych BOS-200, głośnik o mocy 200W oraz jednotonowy sygnał pneumatyczny. Wóz został doposażony w wyciągarkę linową firmy Dragon Winch o uciągu 8 ton z liną o długości 30 metrów.

Volvo już niebawem zostanie wprowadzone do podziału bojowego z numerami 359[S]55. Zastąpi w roli samochodu „pierwszowyjazdowego” wysłużonego Magirusa.

 

Materiał zdjęciowy: Michał Figzał / 112Częstochowa 

Strażacki.pl

W piątek (15.12.2017) przedstawiciele Ochotnicze

Galeria

Czytaj również