Żychcice

OSP Żychcice odebrało nową Scanię P370

OSP Żychcice odebrało nową Scanię P370

Na początku tygodnia przedstawiciele OSP Żychcice oraz Prezes Zarządu Miejskiego Związku OSP RP w Wojkowicach, a zarazem Burmistrz Miasta Wojkowice Tomasz Szczerba udali się do siedziby firmy w Bielsku - Białej w celu odbioru nowego samochodu dla jednostki.

Pojazd został zabudowany na podwoziu firmy Scania P370 CB 4x4 HHZ z roku 2016, wyposażony został w silnik o mocy 370 KM, autopompę dwuzakresową Godiva P2A 3010 typ A32/8-2,5/40, o wydajności nominalnej 3200 l/min przy ciśnieniu 0,8 MPa oraz 375 l/min przy ciśnieniu 4 MPa, zbiornik wodny o pojemności 5 m3 oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 0,5 m3 oraz innowacyjny i nowoczesny system ściągania drabiny z pojazdu bez konieczności wchodzenia na dach, jest to pierwszy w kraju pojazd na podwoziu Scania który został wyposażony w taki system.

Nowy pojazd będzie ciężkim samochodem ratowniczo - gaśniczym z modułem ratownictwa technicznego i będzie posiadał oznaczenie GCBARt 5/32. Na wyposażeniu samochodu znajduje się średni zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczych firmy Holmatro oraz dodatkowy sprzęt ratowniczy firmy Holmatro.

Zakup był możliwy dzięki finansowaniu z trzech różnych źródeł:
-Dotacji Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Katowicach,
-Dotacji z Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego,
-Gminy Wojkowice.

Nowy pojazd zastąpi wysłużonego Jelcza który po łącznej 30-letniej służbie odchodzi na zasłużoną emeryturę, w jednostce OSP Żychcice pełnił służbę 27 lat.

Przed odbiorem samochodu z fabryki, druhowie przeszli specjalistyczne szkolenie z zakresu obsługi i konserwacji nowego pojazdu, przeprowadzone przez pracowników firmy.

Nowy samochód został powitany przez druhów z jednostki i zaprzyjaźnionych jednostek oraz mieszkańców, samochód został powitany salutem wodnym, fajerwerkami oraz tradycyjnie syrenami.

Dzięki stałemu doposażeniu jednostki w nowoczesny sprzęt ratowniczo - gaśniczy, jednostka jest najlepiej wyposażoną jednostką na terenie miasta Wojkowice, oraz jedną z nielicznych w całym powiecie będzińskim.

Źródło OSP Żychcice

Strażacki.pl

Na początku tygodnia przedstawiciele OSP Żychcice oraz Prezes Zarządu Miejs

Galeria

Czytaj również