Poznań środa, 18 października 2017

Poznań. Strażacy zaprezentowali mobilny symulator zagrożeń pożarowych

Poznań. Strażacy zaprezentowali mobilny symulator zagrożeń pożarowych

Prezentacja mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego oraz konferencja prasowa Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu nt. zagrożeń sezonu grzewczego, to jedne z głównych wydarzeń podczas pierwszego dnia trwania targów POL-EKO-SYSTEM, które rozpoczęły się we wtorek (17.10.2017 r.) na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Choć z pozoru wygląda jak domek dla lalek lub makieta domu rodzinnego, to jednak w rzeczywistości jest nowoczesnym narzędziem edukacyjnym w obszarze prewencji społecznej. Stworzenie pierwszego tego typu w Polsce profesjonalnego symulatora zagrożeń pożarowych, to efekt realizacji projektu sfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, przy którym współpracowali strażacy z KW PSP Poznań oraz firma MLabs Sp. z o.o. z Poznania, która wykonała symulator. Nowe narzędzie edukacyjne będzie służyło do demonstracji zagrożeń pożarowych w przestrzeni prywatnej domu jednorodzinnego. Na co dzień będzie wykorzystywany przez Komendę Miejską PSP w Poznaniu do działań związanych z profilaktyką i prewencją pożarową. Niewątpliwą zaletą symulatora jest fakt, że potrafi on zaciekawić wszystkie grupy społeczne niezależnie od wieku.

Wiele scenariuszy do symulowania
Symulator został wykonany w skali 1:12, jego sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji, przy pomocy której możliwe jest symulowanie wielu scenariuszy pożarowych w prawie każdym pomieszczeniu budynku - tylko w kuchni możliwe jest zapalenie się oleju na patelni, elementów wyposażenia lub całego pomieszczenia. Symulować można też pracę czujek wraz rozprzestrzenianie się dymu w różnych warunkach tj. otwarte lub zamknięte drzwi w danych pomieszczeniach. Prace nad specyficznym ,,domkiem strażackim'' trwały kilka miesięcy, został on umeblowany oraz uzbrojony w niezbędną elektronikę, która dzięki kamerom umożliwia podgląd z różnych pomieszczeń symulatora. To pierwszy w Polsce, a możliwe, że i w Europie tak profesjonalny symulator. Obecnie powstają dwa kolejne (budynków wielopiętrowych), trafią one do KW PSP Poznań oraz KP PSP w Grodzisku Wielkopolskim. 

Ważna prewencja pożarowa
Tylko podczas obecnego sezonu grzewczego w Wielkopolsce zginęły 3 osoby (w pożarach), a 1 poniosła śmierć na skutek zaczadzenia. O tym, że prewencja społeczna odgrywa ważną rolę w działalności wielkopolskich strażaków, nikogo nie trzeba przekonywać. Od kilku lat wraz z nastaniem sezonu grzewczego (i nie tylko) rozpoczynają się wzmożone działania związane z promocją bezpieczeństwa. Dotyczą one naszych zachowań w domu, czy promocji czujek dymowych oraz czujek tlenku węgla, które z roku na rok trafiają do coraz większej liczby gospodarstw domowych i również w Wielkopolsce coraz częściej można usłyszeć, że uratowały one czyjeś zdrowie lub nawet życie. W przypadku edukacji pożarowej dzieci i młodzieży, działania te będą odczuwalne i widoczne dopiero za kilka lat, jednak już teraz warto w nie inwestować. 

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Galeria

Łukasz Jachimowicz/ Strazacki.pl