Poznań

Poznań. Strażacy zaprezentowali mobilny symulator zagrożeń pożarowych

Poznań. Strażacy zaprezentowali mobilny symulator zagrożeń pożarowych

Prezentacja mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego oraz konferencja prasowa Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu nt. zagrożeń sezonu grzewczego, to jedne z głównych wydarzeń podczas pierwszego dnia trwania targów POL-EKO-SYSTEM, które rozpoczęły się we wtorek (17.10.2017 r.) na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Choć z pozoru wygląda jak domek dla lalek lub makieta domu rodzinnego, to jednak w rzeczywistości jest nowoczesnym narzędziem edukacyjnym w obszarze prewencji społecznej. Stworzenie pierwszego tego typu w Polsce profesjonalnego symulatora zagrożeń pożarowych, to efekt realizacji projektu sfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, przy którym współpracowali strażacy z KW PSP Poznań oraz firma MLabs Sp. z o.o. z Poznania, która wykonała symulator. Nowe narzędzie edukacyjne będzie służyło do demonstracji zagrożeń pożarowych w przestrzeni prywatnej domu jednorodzinnego. Na co dzień będzie wykorzystywany przez Komendę Miejską PSP w Poznaniu do działań związanych z profilaktyką i prewencją pożarową. Niewątpliwą zaletą symulatora jest fakt, że potrafi on zaciekawić wszystkie grupy społeczne niezależnie od wieku.

Wiele scenariuszy do symulowania
Symulator został wykonany w skali 1:12, jego sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji, przy pomocy której możliwe jest symulowanie wielu scenariuszy pożarowych w prawie każdym pomieszczeniu budynku - tylko w kuchni możliwe jest zapalenie się oleju na patelni, elementów wyposażenia lub całego pomieszczenia. Symulować można też pracę czujek wraz rozprzestrzenianie się dymu w różnych warunkach tj. otwarte lub zamknięte drzwi w danych pomieszczeniach. Prace nad specyficznym ,,domkiem strażackim'' trwały kilka miesięcy, został on umeblowany oraz uzbrojony w niezbędną elektronikę, która dzięki kamerom umożliwia podgląd z różnych pomieszczeń symulatora. To pierwszy w Polsce, a możliwe, że i w Europie tak profesjonalny symulator. Obecnie powstają dwa kolejne (budynków wielopiętrowych), trafią one do KW PSP Poznań oraz KP PSP w Grodzisku Wielkopolskim. 

Ważna prewencja pożarowa
Tylko podczas obecnego sezonu grzewczego w Wielkopolsce zginęły 3 osoby (w pożarach), a 1 poniosła śmierć na skutek zaczadzenia. O tym, że prewencja społeczna odgrywa ważną rolę w działalności wielkopolskich strażaków, nikogo nie trzeba przekonywać. Od kilku lat wraz z nastaniem sezonu grzewczego (i nie tylko) rozpoczynają się wzmożone działania związane z promocją bezpieczeństwa. Dotyczą one naszych zachowań w domu, czy promocji czujek dymowych oraz czujek tlenku węgla, które z roku na rok trafiają do coraz większej liczby gospodarstw domowych i również w Wielkopolsce coraz częściej można usłyszeć, że uratowały one czyjeś zdrowie lub nawet życie. W przypadku edukacji pożarowej dzieci i młodzieży, działania te będą odczuwalne i widoczne dopiero za kilka lat, jednak już teraz warto w nie inwestować. 

Strażacki.pl

Prezentacja mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego o


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Galeria

Czytaj również