Więcławice

Strażacy z Więcławic hucznie witali nowy samochód

Strażacy z Więcławic hucznie witali nowy samochód

6 stycznia 2018 roku w centrum Więcławic odbyła się niezwykła uroczystość. Do lokalnej OSP przyjechał długo oczekiwany średni samochód 4X4 GBARt 3/16 MAN TGM 13.290 "Marian Pałęga" ze stajni firmy MOTOTRUCK z Kielc.

Na zorganizowany z tej okazji event przybyło kilkaset osób: strażacy, mieszkańcy, sympatycy jednostki, strażacy z okolicznych jednostek OSP oraz przedstawiciele władz Gminy Michałowice. Wśród przybyłych osób było bardzo dużo dzieci.

Samochód wjechał do Więcławic witany przez strażaków trzymających odpalone race, następnie zaparkował w specjalnie przygotowanej przez druhów strefie, w której odbyła się prezentacja wyposażenia.

Zainteresowanie przybyłych osób było olbrzymie, a strażacy odpowiadali na pytania i szczegółowo objaśniali funkcje pojazdu. Dużą ciekawość wzbudziło wyjątkowe oznakowanie "Mariana". Pomysł na takie rozwiązanie zrodził się w celu kontynuacji wzoru jaki pojawił się na wycofanym samochodzie GBA STAR, a powtórzony został na Renault Master. Celem takiego rozwiązania jest wyróżnienie samochodu wśród wielu innych tego rodzaju oraz przede wszystkim maksymalizacja widoczności w warunkach ograniczonego oświetlenia. W tym celu zastosowano specjalną odblaskową folię z której wykonano wszystkie elementy oznakowania. Żaluzje przedziałów sprzętowych oznaczono motywami wyposażenia, dążąc do tego, aby motyw na żaluzji kojarzył się z sprzętem jaki jest w niej umieszczony:

Narzędzia hydrauliczne odnoszą się zarówno do hydrauliki ratowniczej jak i sprzętu silnikowego, krzyż eskulap to sprzęt medyczny i ratowniczy, płomień to armatura związana z podawaniem wody.

Samochód ma zainstalowane sygnały Federal Signal oraz klakson pneumatyczny, które zapewniają dobra słyszalność na drodze. W pojeździe zabudowany jest kompozytowy zbiornik na wodę o pojemności 3000 litrów wody, oraz 300 litrów środka pianotwórczego. Autopompa posiada wydajność 1600 litrów na minutę, taką samą wydajność posiada działko wodno - pianowe zamontowane na dachu. 

W kabinie jest miejsce dla sześciu strażaków, dla załogi z tyłu zostały przygotowane zintegrowane oparcia w których przewożony jest sprzęt ochrony układu oddechowego.

Wraz z samochodem dostarczony został sprzęt do ratownictwa drogowego firmy HOLMATRO, którego częścią składową jest pompa, przewody, nożyce, rozpieracz ramieniowy, rozpieracz kolumnowy i wymienne końcówki.

Samochód posiada uterenowiony napęd 4X4, silnik ma moc 290 koni mechanicznych.

Pozyskanie samochodu było możliwe dzięki wysiłkom Zarządu Jednostki oraz przede wszystkim dobrej woli wielu ludzi. Bardzo istotna dla sprawy była pozytywna decyzja Pana Nadbrygadiera Stanisława Nowaka Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie, który poparł projekt zakupu tego pojazdu. Wobec pozyskania połowy ceny samochodu w wysokości 400.000zł, Pan Wójt Antoni Rumian oraz Rada Gminy Michałowice przyznali dotację stanowiącą równa proporcję.

Tym sposobem mając do dyspozycji 800.000zł OSP samodzielnie przygotowała i przeprowadziła postępowanie przetargowe. W postępowaniu tym nie ocenioną pomocą wykazał się Pan brygadier Tomasz Pacuła, który wsparł druhów swoją wiedzą. Całość wysiłków, starań i pokonywania kolejnych trudności napędzała chyba najważniejsza osoba w tym projekcie, czyli Pani Dorota Dąbrowska. Jej entuzjazm i zapał stanowił ważny motor napędowy dla całej sprawy.

Zdjęcia Klaudia Klich

Strażacki.pl

6 stycznia 2018 roku w centrum Więcławic odbyła się niezwykła uroczystość. Do lokalnej OSP przyjech

Galeria

Czytaj również