Wodzisław Śląski

Wodzisławscy strażacy doczekali się nowej drabiny

Wodzisławscy strażacy doczekali się nowej drabiny

  Koniec 2017 roku dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim był dość przełomowy. Delegacja strażaków miała przyjemność udać się do fabryki jednego z największych producentów w Europie, a dokładniej firmy Magirus aby odebrać swoją nową, długooczekiwaną autodrabinę. 

  Nowy pojazd został zabudowany na podwoziu Iveco EuroCargo 180-320 przez Niemiecką firmę Magirus. Nowa drabina w porównaniu do starej to niebo, a ziemia - jak relacjonują strażacy. Dużą rolę odgrywa wysokośc robocza, która stanowi aż 42 metry(ratownicza ok. 40m) co stanowi ok. 12 metrów różnicy w porówaniu z poprzedniczką. Kolejną znaczącą nowością dla ratowników jest łamane ostatnie przęsło, które znacznie ułatwi pracę przy różnorakich zdarzeniach. Jak deklaruje producent, w Polsce znajduje narazie tylko 9 samochodów tego typu. Większa nośność kosza, możliwość operowania drabiną z poziomu kosza, możliwość montażu dodatkowych akcesoriów do kosza między innymi takich jak: nosze ratownicze, wysięgnik dla ratowników wysokościowych, oraz działko sterowane elektrycznie są to kolejne atuty nowego sprzętu. Nowa zabudowa to także więcej miejsca na racjonalne zagospodarowanie posiadanego sprzętu. Następną zaletą jest czas sprawienia sprzętu na miejscu akcji, który jest znacznie krótszy niż był w przypadku starego sprzętu. Przypomnijmy aby w pełni szybko przygotować starą drabinę do działań potrzebne było aż troje strażaków. W przypadku nowej wystarczy tylko jeden. Można by wiele wymieniać rzeczy na plus aczkolwiek jedynie do czego ratownicy są sceptycznie nastawieni to komputer, który często zamiast pomagać to utrudnia, lecz to oczywiście ze względu na bezpieczeństwo pracy.

  Całkowity koszt pojazdu to 3 380 000zł. Zakupiony został w wyniku przetragu zorganizowanego przez KW PSP Katowice. Jego zakup możliwy był dzięki zaangażowaniu środków finansowych z czterech źródeł. Zasadnicza część bo równowartość 560 000 Euro sfinansowana została z projektu unijnego „Bezpieczne pogranicze Interreg V-a Republika Czeska – Polska”, ponad 700 000zł pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, 100 000 zł przeznaczyło na zakup Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oraz 100 000 zł przekazał Urząd Miasta Wodzisław Śląski.

  Nowe Iveco zastąpiło wysłużone SD30 na podwoziu Magirus Deutz 170D11 z 1975 roku. Jak narazie nieznana jest przyszłość starego sprzętu, który zostaje do dyspozycji KG/KW PSP.  

fot. Fotografia Pojazdów Specjalnych Konrad Machura

Strażacki.pl

  Koniec 2017 roku dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim byłGaleria

Czytaj również