Rąbień

Zła sytuacja w gminie zmienia się dzięki nowemu GBA!

Zła sytuacja w gminie zmienia się dzięki nowemu GBA!

26 stycznia 2018r. w m. Rąbień (woj. łódzkie, pow. zgierski) odbyło się przywitanie nowego pojazdu ratowniczo-gaśniczego GBA 3/32 Scania P360 wyprodukowanego przez firmę WISS. Na placu jednostki pojazd został przywitany przez okolicznych mieszkańców i sympatyków. Polał się szampan, była okazja do biesiady. To jednak pewien element całej historii sytuacji w gminie. 

Zakupiony dzięki staraniom druhów oraz gminy pojazd posiada podstawowe wyposażenie dla swojej klasy. Masz oświetleniowy LED, wciągarkę, kamerę cofania, komplet 4 aparatów OUO czy węże tłoczne. Pojazd jest jednak wielka radością dla rąbieńskich strażaków, którzy podkreślają długi czas starania się o nowy pojazd. Po czterech latach jednak udało się ugościć nową maszynę w swoim garażu. Do tej pory jednostka ta będąc w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym prowadziła działania w oparciu o Jelcza 325 oraz VW Transportera. Nowy pojazd nie zastąpi jednak żadnego do tej pory posiadanego wozu. Ochotnicy chcą uzbroić Scanię w sprzęt do ratownictwa drogowego i technicznego oraz uczynić ją „pierwszym wyjazdem” jednostki.

Dla samej gminy Aleksandrów Łódzki to również milowy krok. Nie da się ukryć, że pod względem posiadanego parku taborowego gmina wypada blado. Wliczając w to przekazanie wozu dla druhów z Rąbienia – w przeciągu ostatnich 10 lat dla jednostek ochrony przeciwpożarowej leżącej na terenie gminy udało zakupić 4 fabrycznie nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze. W większości przypadków – ochrona gminy opiera się na wysłużonych Starach, Jelczach oraz sprowadzanych z zagranicy starych Mercedesach. Ironicznie sytuacja wygląda np. podczas organizowanych gminnych zawodów sportowo-pożarniczych, podczas których na parkingu miejscowego OSIRu ustawia się „aleja klasyków”. Wyjątek stanowi w tym miejscu położona w stolicy gminy jednostka. Ta posiada sporo specjalistycznego sprzętu – m. in.  ciężką Scanię z WISSu, GBA STAR MAN, podnośnik na podwoziu MB Atego czy nawet pojazdy Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. Pozostałe jednostki które pozyskały nowe pojazdy to OSP Prawęcice (GBA Iveco Eurocargo / Stolarczyk), OSP Sanie (GBA MB Atego / Moto-Truck) oraz wspomniana wyżej OSP Aleksandrów Łódzki (GCBA Scania / WISS). Lokalni strażacy jednak nie tracą nadziei i wierzą, że sukcesywnie uda się sprawić najwyższy poziom bezpieczeństwa na terenie całej gminy poprzez wymianę pojazdów.

 

Gratulujemy pozyskanego wozu i życzymy, by ten jak najrzadziej był potrzebny podczas działań!

Strażacki.pl

26 stycznia 2018r. w m. Rąbień (woj. łódzkie, pow. zgierski) odbyło sięGaleria

Czytaj również