Uwaga

Google Geocoding API error: The request was denied.

Brzeźnica

Ochotnicza Straż Pożarna w Brzeźnicy

Ochotnicza Straż Pożarna w Brzeźnicy

W małej malowniczej Małopolskiej wiosce w Gminie Bocheńskiej Ochotnicza Straż Pożarna z Brzeźnicy działa już od ponad stu lat. Swój zaczątek oficjalny, jak to przekazywano z pokolenia na pokolenie miała w około 1910 roku, kiedy to grupka kilkunastu brzeźniczan postanowiło się zorganizować i zapobiegać wspólnymi siłami powstawanie pożarów.

W 1904 gdy to po wielkim pożarze, gdzie jak to z podań mówi się o spłonięciu zabudowań blisko połowy wioski powstała myśl, by wieś wyposażyć w pompę gaśniczą, która stacjonowała by w centrum i miała by być do użytku publicznego. Niestety taki zakup w obecnych czasach nie był możliwy, więc powołano ochotników, którzy w razie potrzeby mieli pomagać ludziom w gaszeniu pożarów.

Mało informacji zachowało się o jednostce przedwojennej, lecz zgodnie z relacjami osób starszych pierwsza remiza była budynkiem drewnianym zachowanym do czasów powojennych. Po II wojnie światowej postanowiono wybudować nową strażnicę. Wtedy też to zakupiono sikawkę zaprzęganą do koni, którą powoził jeden z druhów mieszkający najbliżej remizy. Oficjalnie już jako straż dzięki staraniom ochotników, OSP zarejestrowana została w roku 1952 w Urzędzie Gminy Rzezawa, pod który ówcześnie należała Brzeźnica.

Około lat 70-tych strażakom udało się zakupić wóz strażacki typu żuk, który jeszcze do niedawna dumnie reprezentował się w remizie, jako pojazd bojowy. Niestety z wysługi lat, oraz dosyć dużej i ciężkiej eksploatacji samochód musiał trafić do kasacji. Dlatego Ochotnicy przez kilka lat nie posiadali własnego transportu, a w czasie ciężkiej powodzi, która nawiedziła okolice w 2010 roku udzielali pomocy mieszkańcom wożąc pompę do wody na wózku ręcznym.

2010 rok nie był tylko rokiem wielkiej powodzi dla jednostki, gdyż wtedy to ona obchodziła swoje stulecie. Nie odbyło się bez festynu strażackiego, odznaczeń zasłużonych strażaków, oraz obietnic ze strony władz, na dalszą współpracę.

W 2011 roku udało się pozyskać ze Szkoły Aspirantów w Krakowie samochód marki Mercedes, którego sami doposażyli. W 2013 dzięki staraniom zarządu udało się zakupić pompę pożarniczą Tohatsu, która jest odpowiednim doposażeniem samochodu na wypadek pożaru.

Obecnie jednostka liczy sobie około 20 strażaków ochotników, w czym odpowiednio przeszkolonych 14 osób. Ostatnio dwóch z pośród wyszkolonych druhów otrzymało po kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy tytuł ratownika, a kolejnych trzech zostało zapisanych na kurs strażaków pierwszego i drugiego stopnia.

W jednostce na wyposażeniu oprócz pompy pożarniczej Tohatsu znajduje się również pompa szlamowa, agregat prądotwórczy, stara pompa pożarnicza PO-5, oraz piła motorowa do drewna.

Marzeniem jednostki w chwili obecnej jest budowa nowej strażnicy, gdyż obecna nie nadaje się do dalszego użytkowania. Wilgoć, która jest obecna w remizie fatalnie działa na sprzęt w niej przechowywany, a budowa nowej, jest w tej chwili jedynie tylko marzeniem, gdyż jest to przedsięwzięcie kosztowne, na które nie stać gminy, a tym bardziej jednostki.

Rocznie ochotnicy wyjeżdżają do 5/10 akcji, lecz cały czas są wpisani w kulturę i tradycję wioski. Uczestniczą w uroczystych mszach św., uświetniają procesje, zabezpieczają ruch podczas listopadowego święta zmarłych, a także prowadzą działalność kulturalną organizując festyny.

Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP w Brzeźnicy.

Strażacki.pl

W małej malowniczej Małopolskiej wiosce w Gminie Bocheńskiej Ochotnicza St


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Galeria

Czytaj również

blog comments powered by Disqus