Bujaków

Ochotnicza Straż Pożarna w Bujakowie

Ochotnicza Straż Pożarna w Bujakowie

Ochotnicza Straż Pożarna w Bujakowie powstała w 1909r. Decyzja ta zapadła na zebraniu Zarządu Kółka Rolniczego w Bujakowie. Pierwsza sikawka z całym osprzętem trafiła do straży dnia 13 października 1910r i kosztowała 2090 koron. W listopadzie 1910r podjęto uchwałę o budowie strażnicy oraz wystąpiono do Gminy, aby przyjęła straż pod swoją opiekę i częściowo pokryła koszty utrzymania.

Okres I i II wojny światowej był ciężkim czasem dla strażaków z Bujakowa jednak dalej konsekwentnie realizowali swoje plany. W 1945r została założona Drużyna Żeńska przy OSP, a w 1958r zapadłą decyzja o zakupie nowego samochodu pożarniczego marki skoda. Działalność Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej powstała w 1962r na zebraniu walnym dnia 11 marca. Przez cały czas jednostka działała bardzo prężnie biorąc udział w życiu całego sołectwa Bujaków. Kolejna ważna decyzja w historii OSP zapadłą w 1978r, podjęto uchwałę o zakupie działki pod budowę nowego domu strażaka ( obecna lokalizacja ul. Szkolna 32 ), lecz realizacja zakupu odbyła się dopiero w 1982r. Budowa nowej remizy ruszyła w 1990r, pochłonęła dużo czasu społecznego i pieniędzy. Efekt końcowy jest bardzo zadowalający.

W roku 2009 na uroczystości stulecia, Jednostka została odznaczona złotym Znakiem Związku OSP i został wręczony nowy sztandar. Jednostka działa i rozwija się bardzo prężnie. Druhowie postanowili założyć Dziecięcą Drużynę Pożarniczą, która działa już od 4 lat.

W chwili obecnej OSP Bujaków dysponuje dwoma samochodami, średnim marki Star 244 oraz lekkim Ford Transit. Na wyposażeniu tych pojazdów jest podstawowy sprzęt gaśniczy, aparaty ochrony dróg oddechowych, zestaw ratownictwa medycznego z deską ortopedyczną i szynami CRAMERA, pompy szlamowe, pilarki do drewna, agregat prądotwórczy, drabiny, radiostacje oraz latarki i wiele innego sprzętu potrzebnego do skutecznego przeprowadzenia akcji.

Uprawnionych do wyjazdu jest 30 druhów, w tym 6 dowódców, 10 ratowników technicznych, 9 ratowników po kursie KPP oraz wiele innych przydatnych i potrzebnych kursów do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. W skali roku strażacy wyjeżdżają do około 50 zdarzeń. Wszystkie drużyny, które wystawiają w zawodach sportowo-pożarniczych zajmują miejsca na podium na szczeblu gminnym i powiatowym. Na szczególną uwagę i gratulacje zasługuję Kobieca Drużyna Pożarnicza, która od kilku lat systematycznie zajmuje pierwsze miejsce.

Jednostka bierze udział w świętach kościelnych i państwowych. Organizujemy pikniki rodzinne, festyny i sylwestra. Priorytetowym celem na najbliższy czas jest wymiana pojazdu Star 244 na nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

Informacje: Kos Mirosław, Kuwik Michał OSP w Bujakowie

Strażacki.pl

Ochotnicza Straż Pożarna w Bujakowie powstała w 1909r. Decyzja ta zapadła


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również